JES ihalesine teklif veren çıkmadı

JES ihalesine teklif veren çıkmadı
banner102

Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 16 ilçede bulunan jeotermal sahaların ihale süreci başladı. 5 Ağustos’ta başlayan ve 8 Ağustos’ta sona erecek ihale sürecinde şimdiye kadar hiçbir teklif gelmedi.
Aydın’ın 16 ilçesinde 110 jeotermal sahasının ihaleye çıkarılacağı 23 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Bunun üzerine çevreciler sık sık ihalelerin iptali için eylem yapmaya başladı. 5-8 Ağustos tarihleri arasında ihalelerin yapılacağını duyan Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) ve Efeler Belediyesi ekipleri ile bir grup çevreci ihalenin yapılacağı Kaymakamlık Hizmet Binası önüne gelerek protesto yapmak istedi. Kalabalığın arttığını gören Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat aşağıya inerek ihaleye katılanın olmadığını söyledi ancak çevreciler buna inanmayınca aralarından bir grubu yukarıya ihalenin düzenlendiği kata çıkardı. 
İhalenin düzenlendiği katta teklif vermeye hazırlanan Denizli merkezli market zincirinin yetkililerini gören çevreciler duruma tepki gösterdi. Ellerinde dosyalarla bekleyen yetkililer daha sonra ihaleye katılmaktan vazgeçtiklerini ifade etti. Daha sonra Vali Yardımcısı Arat ile birlikte ihalenin yapıldığı odaya giden çevreci grup üyeleri ihaleye kimsenin katılmadığını görünce durumu bina önünde bekleyen diğer grup üyelerine bildirdi.
“ŞU ANA KADAR İHALEYE BAŞVURU YOK”
Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İhale süreci bugün ve yarın da devam etmektedir. Şu ana kadar ihaleye başvuru olmadı. Jeotermal ihalesi ilgi görmedi. Çevrecilerde ihale süreci için gelmiş ancak şu an sohbet ediyoruz” dedi. 
Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili ise, “Sonuç bizi memnun etti. Devleti ilk kez bu kadar ciddi gördük. Aklıselim düşünce kazandı. Bugün de yarın da buradayız. Karar bizi memnun etti” dedi.
Kaynak: Hedef

banner16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER