Kadın gazetecilere teşekkür

Kadın gazetecilere teşekkür

Kadın Hakları Koruma Derneği Aydın şubesi ve Yöbilgi Sanat Akademisi tarafından 20.01.2020 tarihinde Basında Kadın Konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem ulucan, Aydın gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Semra Şener, Gazeteci Fatma Yazıcı, Psikolog Özge Çelik ve Gazeteci Melek Gürbüz’ün Konuşmacı olduğu söyleşide geçmişten günümüze kadınların hakları, toplumdaki yeri, son günlerde artan kadın cinayetleri ve basında kadın olmak üzerinde konuşmalar yapıldı.

ASLA EĞİLMEYECEĞİZ. MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ.

Başkan Şener yaptığı konuşmada; Gazetecilik mesleğinin Dünya üzerindeki en güzel meslekler arasında yer aldığını, bir kez bu mesleğin tadına varmış kişinin bir daha başka mesleklerde yer almak istemediğini belirtti. Gece ve gündür farkı gözetmeden, aşkla fedakârca yapılan bu meslekte kadınlarımızın yerinin fark edildiği ve kadının gözünden yazılan her bir haberin farklı olduğunu, bakış açısıyla farklı bir boyut kazandığını çok rahat görebildiğimizi ifade etti. Genel olarak gazeteciliğin birlik ve beraberlikle ilerleyebileceğinden de bahseden Şener; “Asla eğilmeyeceğiz. Bütün zorluklara rağmen mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkacağız. Dik durup, dik yürüyeceğiz. Bir kez eğildik mi boynumuza binen çok olur. Her ne olursa olsun Gazetecilik onurlu bir meslektir. Bizler onurumuzla çalışıp, çizgimizden sapmadan gururla mesleğimize sahip çıkacağız” dedi.

TÜRK TOPLUMUNDA KADIN SAĞ KOLDU, ÖNEMLİYDİ.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cem Ulucan Türk tarihinde kadının ne kadar önemli bir yer kapsadığının üzerinde durdu. Erkeğinin yanında hep sağında yer aldığını vurgulayan Ulucan; “ Kadınlarımız Türk tarihinde hep çok önemli oldular. Devlet kararları alınırken hem önemli konularda fikri alınırdı. Tomris Hatun. Dünya tarihinin ilk kadın hükümdarı ve o bir Türk! Oldukça zeki ve demir gibi güçlü bir hükümdardı. O günlerden bu günlere ne değişti bilemiyorum. Geçmişten günümüze kadın değersizleştirildi. Neredeyse kadın yok sayılıyor çoğu kesimlerde. Her meslekte olduğu gibi kadın basında da zorluklarla karşılaşıyor. Kadın öyle ya da böyle küçümseniyor, değersizleştiriliyor, iş hayatının dışına atılmaya çalışıyor. Oysa basında kadınlar hem özverili hem çalışkan hem de habere bakış açıları açısından fark yaratıyorlar. Çoğu arkadaşlarımızın sırf kadın oldukları için toplumda bir değeri olan beyefendi görünümlü erkeklerden tacize uğradıklarına şahidiz. Atılan mesajları deşifre etsek ortalık karışır. Kadın meslektaşlarımız sırf bazen onurlarından, bazen karşıdaki kişinin nüfuslu oluşundan ve toplumun kadına bakış açısından dolayı olumsuzluklar yaşamamak için sessiz kalıyorlar” dedi.

MASA BAŞI HABERCİLİĞİNDEN ZİYADE, DOKUNARAK, HİSSEDEREK, YAŞAYARAK SAHADA HABERCİLİK YAPILMALI.

Kadının hak ve özgürlüğünü basın açısından değerlendiren gazeteci Fatma Yazıcı ve Melek Gürbüz kendi deneyimlerini ve karşılaşmış oldukları zorluklardan, habercilik adına yaşanılan güzelliklerden bahsetti. Basında Kadın gazetecilerin her zaman yanında olduklarını, ilerlemek ve gelişmek için sonuna kadar savaşacaklarını belirttiler.

CİNSİYET AYRIMCILIĞINI DAHA ÇOCUKKEN BİZLER YAPIYORUZ.

Uzman psikolog Özge Çelik Son dönemlerde artan kadına şiddet, taciz, tecavüz, tehdit gibi olaylara ve kadının toplum baskısı karşında gösterebileceği direnci yorumlamadı. Toplumda ve Basında Kadının yaşadığı zorluklar üzerine psikolojisini değerlendiren Çelik güncel yaşanmış olaylardan da örneklemeler yaparak Kadınlarımıza yol gösterdi. Daha çocukluk çağlarında cinsiyet ayrımcılığını yaptığımızı vurgulayan Çelik; “Yaptığımız hatalar daha çocuklukta başlıyor. Erkek çocuklarımızı her istediğini yapabileceği özgürlükte, kız çocuklarını ise ayıp-günah gibi kavramlarla itaatkâr, kabullenici yetiştiriyoruz. Toplumda kadını aciz ve beceriksiz gösteriyoruz. Erkekler bir işe odaklanırken, kadın bir anda binlerce işe odaklanmaktadır. Erkeklerin yaptığı bütün işleri yapabilecek kapasitesi vardır. Yeter ki toplumda kadına sadece cinsel obje gibi bakılmasın, yeter ki kadına sadece işe yaramaz bir et parçası gibi bakılmasın. Kadın doktor da olur, hâkim de, savcı da, öğretmen de, mühendis te, gazeteci de. Kadın asla bir hiç değildir. Kadın erkek eşit değildir, Kadın şahane bir şeydir!” söylemlerinde bulundu.

AYLARDIR DUYURAMADIĞIMIZ SESİMİZİ SİZ DUYURDUNUZ, BASININ GÜCÜNÜ GÖRDÜK.

Aydın Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Habibe Gürer söyleşinin sonunda Türkiye’de ve Dünya’daki kadın cinayetlerine, çocuk tacizlerine ve kadına karşı yapılan şiddet artışına dikkat çekti. Göreve geldiklerinden bu güne hep sahalarda olayların içinde, kadınların yanında olduklarını, onların yaralarına merhem olmaya çalıştıklarını söyleyen Gürer; “ Yaklaşık iki senedir sahalarda mağdur kadınlarla iç içeyiz. Bu güne kadar onlarca hayata tanık olduk, sizlerin de bildiği gibi kendi ilimizde dört tane kadın cinayetine, çocuk istismarına şahit olduk. Bunlar sizleri olduğu gibi bizleri de derinden üzdü. Hele kadın cinayetlerinin davalarında, ölen kadını bile onursuzlukla, ahlaksızlıkla suçlama ve katilini aklama çabaları en büyük üzüntümüz. Maalesef elimizden hiç bir şey gelmiyor. Günlerde, haftalarca, aylarca sesimizi duyurmak için haykırıyoruz. Basının gücünü kadın gazeteciler sayesinde bir kez daha anladım. Bizim duyuramadığımız sesimiz oldunuz. Bırakın ulusal basını, Dünya basınında sesimizi duyurdunuz. Hayatında hiç ayağına top almayan kadınların sahaya çıkıp kadına karşı şiddete dur diyebilmek için farkındalık yarattınız. Hepinize binlerce teşekkür ediyorum” dedi.

Aydın Kadın Basın Futbol Takımına Aydın Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Habibe Gürer tarafından birer teşekkür belgesi takdim edildi. Gazeteci Fatma Yazıcı Çocuk tacizlerine tepki olarak yazdığı “KAPATIN FERMUARLARI” adlı köşe yazısıyla duyarlılığından dolayı Plaketle onurlandırıldı. Gündemi sallayan Basın Kadın Futbol Takımına bundan sonraki maçlarında başarılar dileyen Gürer, “ Kadın isterse beşik de sallar, gücüyle Dünyayı’ da sallar. Sizler takım olarak dünyayı salladınız, sesimiz oldunuz” dedi.

Kaynak: Olay Aydın

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158