Karaman’daki Maden İşçilerine Aydın Eğitim-İş’ten destek

Karaman’daki Maden İşçilerine Aydın Eğitim-İş’ten destek

Eğitim-İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir, yaptığı basın açıklaması ile Karaman’ın Ermenek ilçesinde yaklaşık bir yıldır maaş ve tazminatlarını alamayan maden işçilerini hatırlatarak “Maden işçilerinin haklı mücadelesini destekliyoruz” dedi.
       
Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden işçilerinin maaş ve tazminatlarını almak için başlattıkları eyleme destek vermek amacıyla basın açıklaması yapan Eğitim-İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir, maden işçilerinin haklı mücadelelerinde yanlarında olduklarını belirtti. 12 Ekim'den bu yana eylem yapan Ermenekli madencilerin, direnişlerinin 87. gününde Ankara'ya yürümek isterken yapılan müdahaleyi kınayan Özdemir; “İzmir Depremi'nin ardından enkaz altından can kurtarmak için direnişlerine ara verdiğinde alkışlanan madencilerin, haklarını talep ettiğinde çocuklarının gözleri önünde plastik mermi ve biber gazına maruz bırakılması, vicdanları kanatmıştır” dedi.

“Seslerine ses katacağız”
Madencilerin sadece emeklerinin karşılığını aradıklarını ifade eden Özdemir; “Havuz medyada 5 yerden maaş alan yandaş konuşmacıların, 1 yıldır maaş ve tazminatını alamadığı için direnen madencilere dil uzatması, İçişleri Bakanı'nın söz verdiği madencilerin yine o Bakan'a bağlı kolluk kuvvetlerince aileleriyle birlikte darp edilmesi, bu ayıbı yaratan maden sahibine tam da direnişler sürerken hükümet tarafından plaketler verilmesi, AKP organizasyonlarında esamesi okunmayan korona önlemlerinin işçilerin direndiği Karaman'da adeta sıkıyönetime bahane edilmesi, her şeyden önce emek mücadelesine yapılmış hakaretler olarak tarihe geçmiştir. Toplumun büyük kesimi madencilerin haklılığını anlamış, sanat-edebiyat camialarından saygın isimler madencilere desteğini açıklamış, önde gelen demokratik kitle örgütleri bu hak arama direnişi selamlamışsa da bu dayanışma, zulmün katlanmasını ne yazık ki engelleyememiştir. Eğitim-İş olarak biz de maden işçilerinin haklı mücadelesini selamlıyor, destekliyoruz! Her mecrada seslerine ses katmaya çalışacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158