Koronavirüsten can kaybı 725 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip koronaviris salgını hakkında Tükriye'mim 7 Nisan tarihli verilerini açıkladı. 

Koronavirüsten can kaybı 725 oldu

Sağlık Bakan Fatherttin Koca; Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgınla mücadelede yeni aşamaya geçildiğini vurguladığı açıklamasında şunları söyledi: 

Hepimiz virüs tehdidi altındayız. Güçlü birliği içinde olmalıyız Artık her birimiz aynı hassasiyeti göstermek zorundayız, dayanışma içinde olmak zorundayız. 

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Ankara gibi şehirler yurt dışı gidiş gelişleri ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir. Sokağa çıkma konusunda özellikle kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalara uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecektir. 

Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. İzolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymak zorunludur. Şimdi tam bir dayanışma içinde olmak insan sağlığını korumak için özveride bulunma zamanıdır. Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir. 

Mücadelemizde buluştuğumuz ortak payda insanın sağlığıdır. Dünyada ilk ciddi tedbirlerin henüz alınmaya başlanmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmalara gittik. Toplum Bilimleri Kurulu oluşturduk. Şu anda her yaşta olağanüstü bulaşabilen bir virüsle karşı karşıyayız. 
Şüphelilerin taranması konusunda önemli bir gelişme göstermiş durumdayız. 60 yaş üstü ile kronik hastalığı olan herkes risk grubundadır Günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. 
Doğal olarak pozitif vaka sayısı artmaktadır. İlacı erkenden temin ettik, hastalarımıza ücretsiz ulaştırmayı başardık. Aşı çalışmalarına öncülük ediyoruz Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeydedir. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır, değildir. 

Bütün bu risklere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur. Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Yayılmaya karşı aldığımız bu sıkı tedbirlerin detaylarını daha sonra açıklayacağım. 

Türkiye'de son 24 saatte 76 kişi hayatını kaybetti. Toplam can kaybı sayısı 725'e ulaştı. Bugüne dek toplam 222 bin 868 kişiye test yapıldı, bunlardan 34 bin 109'unda test sonuçları pozitif çıktı. 

Toplam yoğun bakım hastasının 1474 olduğu Türkiye'de 1582 kişi de virüsü yenerek taburcu oldu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158