Memurlar ek zam için bir araya geldiler

Memurlar ek zam için bir araya geldiler

Aydın’da Türkiye Kamu – Sen ve Birleşik Kamu – İş konfederasyonlarına bağlı sendikaların üyeleri, memurlara ek zam talep etti.

PTT Merkez Şubesi önünde bir araya gelen Türkiye Kamu – Sen üyeleri, talepleri içeren mektupları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a gönderdi.

Mektupları postaya vermeden önce açıklamada bulunan Türkiye Kamu – Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık – Sen Aydın Şubesi Başkanı Ahmet Bozkurt, “2020 ve 2021 yıllarına ait memur maaş zamları, malumunuz, 2020 yılı için 4 + 4, 2021 yılı için 3 + 3 olarak belirlenmişti. Enflasyon farkıyla birlikte kamu çalışanlarının ciddi anlamda hak kaybı oldu. Maalesef toplu sözleşme sürecinde yetkilendirilmiş olan konfederasyonun basiretsizliği nedeniyle kamu çalışanları enflasyonun altında ezilmiş durumda. Maaş kayıplarımız çok ciddi. Enflasyon çok yüksek. Dolayısıyla bu noktada sorunlarımızı ve taleplerimizi bildirmek için Sayın Cumhurbaşkanı’na, Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

"KAMUOYUNDAKİ RAKAMLARLA MEMURLARIMIZIN ELİNDEKİ RAKAMLAR ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VARDIR.”

Memur ve emeklilerin alım gücünün yıldan yıla azaldığına dikkati çeken Bozkurt, şöyle devam etti: “Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olduğu unutulmamalıdır. Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir. Memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ama her ne hikmetse kamuoyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır. Hâlbuki kamuoyundaki rakamlarla memurlarımızın elindeki rakamlar arasında dağlar kadar fark vardır.”

“Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir” diyen Bozkurt, “Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içinde belirlenmesi lüzumludur. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini talep ediyoruz” görüşlerini aktardı.

"AÇIKLANMIŞ OLAN ORAN ÇALIŞANLARIN, EMEKLİLERİN, ASGARİ ÜCRETLİLERİN GERÇEK ENFLASYONUNU YANSITMAMAKTA,"

Ek zam talebi için bir diğer etkinliği ise Birleşik Kamu – İş üyeleri düzenledi. Okullar Bölgesi’ndeki 75’inci Yıl Anıtı önünde toplanan sendika üyeleri adında konuşan Genel Sağlık – İş Aydın Şubesi Başkanı Dr. Ali Demir, “TÜİK, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre enflasyonun yüzde 14,60 olduğunu iddia etti. İddia diyoruz çünkü TÜİK halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna dönüşmüş durumdadır. Markette, manavda, pazarda, 5 TL olan ürünün fiyatı TÜİK verilerinde 1 TL olarak gösterilmiştir. Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyat artışı son bir yılda yüzde 30’ları buldu. Son bir yılda doğalgaza yüzde 34, elektriğe yüzde 33 oranında zam geldi. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun yüzde 14,6’lık orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumu. Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu yansıtmamakta, bu oran sadece iktidarın istediği oranı yansıtmaktadır” ifadelerini kullandı.

"İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET İSTİYORUZ"

Yetkililerden talepleri sıralayan Demir, “AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir. Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli, toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir. Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı yüzde 7,37 olarak ilan edildiği anlayış terk edilmeli memurun aldığı yüzde 3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir. Emekçilerin; temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Vergi dilimleri 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebine sahip çıkmak için meydanlara çağırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158