Nazilli Sümerbank restore edilecek

Nazilli Sümerbank restore edilecek

Açılışını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı ve bugün Adnan Menderes Üniversitesi’nin Nazilli Kampusu olarak kullanılan Sümerbank restore edilecek. Bu amaçla ADÜ ile Reytaş ve Aydın İl Kültür Müdürlüğü arasında restorasyon protokolü imzalandı.

ADÜ ile Reytaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. arasında imzalanan protokole göre, Sümer Basma Fabrikasının idari binası, sinema salonu ve giriş kapısının restorasyonu gerçekleştirilecek. Ayrıca Yenipazar İlçesi ‘Orthosia Antik Kent,’ ve Nazilli İlçesi ‘Mastaura Antik Kenti’ Arkeoljik Yüzey Araştırması Çalışmalarına Destek Verilmesine İlişkin Ortak Hizmet Protokolü’, Sümer Kampüsümüzde imzalandı.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir; Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, Nazilli Belediye Başkanı Engin Kürşat Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, REYSAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü ve Sümer Kampüs Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu, Nazilli Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Çağrı Köroğlu, muhtarlar, akademik ve idari personelimiz protokol imza törenine katıldılar.

BURASI ÇOK DEĞERLİ VE MANEVİ ANLAMI YÜKSEK BİR BÖLGE 
ADÜ’nün Aydın’ın birçok yerleşim biriminde yükseköğretim faaliyetlerinde bulunduğunu ve bu yerlerin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimine büyük değerler kattığını belirten, Rektör Aldemir, “Fabrikanın üretim tesisleri ile idarî ve sosyal binalarının bulunduğu 230 bin m2’lik alan, günümüzde Nazilli Sümer Kampüsü olarak kullanılmaktadır.  Kampüste ise Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Nazilli Meslek Yüksekokulu bulunmakta ve bu birimlerde yaklaşık 2 bin öğrenci eğitim görmektedir. Bu alanı aktif hale getirmek için çalışıyoruz. Burası çok değerli ve manevi anlamı yüksek bir bölge” dedi.
 
NAZİLLİ SÜMERBANK, TÜRKİYE’NİN ENDÜSTRİYEL MİRASIDIR 
Rektör Aldemir; “İnanıyorum ki gerçekleşecek restorasyon projesi, sadece Üniversitemize değil, Nazilli ve Aydın kentine büyük değer katacaktır. Bu projeye katkısı olan Sayın Milletvekilimiz Bekir Kuvvet Erim’e derin teşekkürlerimi sunar, REYSAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Durmuş Döven beyefendiye, şahsım ve kentimiz sakinleri adına, ülkemiz değerlerine yönelik ilgi ve alakasından dolayı şükranlarımızı bildiririm. Ülkemize, kentimize, Nazilli’ye, üniversitemize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini de kullandı.
 
ÖĞRENCİLERİN ‘İŞİN İÇİNDE’ YETİŞMESİ ÇOK KIYMETLİ 
Eğitimle üretimin iç içe geçmesi gerektiğini ifade eden Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise öğrencilerin işin içinden yetişmesinin çok kıymetli bir yatırım olduğunu ifade ederek; “Öğrencilerimizin pratik yaparak mezun olması çok daha anlamlı. Bu kapsamda Üniversitemizin çalışmalarını önemsiyorum. REYSAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Durmuş Döven’in verdiği destekler çok kıymetli, Sümer Basma Fabrikasını ilimize kazandırmak bizler için oldukça anlamlı. Hepimize hayırlı olsun. Burası Nazilli için bir tarihi miras.
Bu mirasa sahip çıkmak çok önemli, ayrıca antik kentler bakımından Aydın bir cennet. Burada yapılacak çalışmalar için de bakanlığa sunduğumuz 5 projeden 4’ü kabul edildi. Nazilli yine lojistik merkezi olma yolunda önemli adımlar atıyor. İnşallah bunları elele vererek sonuca ulaştıracağız” dedi.
 
TÜRKİYE’NİN GURUR DUYACAĞI BİR ALAN OLACAK 
REYSAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, Sümer basma Fabrikasının duygusal anlamının büyük olduğunu belirterek, alan üzerinde çalışmalarının başladığını ve bu konuyu oldukça önemsediğini ifade etti. Döven açıklamasında; “Alandaki çalışmalar bittiğinde göreceksiniz hayallerinizin çok daha üzerinde, Türkiye’nin gurur duyacağı bir tesis olacak. Burası sanat, kültür ve turizm alanı haline getireceğime söz veriyorum. Burada bulunanlardan buraya çok iyi bakmalarını istiyorum; bittiğinde hayal ettiğinizden bile daha güzel olacak. Pandemi döneminde 300 kadar tablo ve heykel satın aldım, burada sergileyeceğimiz materyaller de hazır. Beni tanıyanlar bilir, aceleciyimdir; hemen vakit kaybetmeden çalışmalarımızı yapıp sonuca ulaşacağız. Aydın Nazilli’den bir ev de satın aldım, artık burada daha çok bulunacağız. Aydın için ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158