Salda Gölü'nde inşaat başladı

Salda Gölü'nde inşaat başladı

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek ziyarete kapatılan Salda Gölü'ne kamyonlar ve iş makinelerinin girdiğini söyledi. 

Twitter hesabından paylaşımlar yapan Göker, “Korona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü'nde iş makinaları ile katletmeye başladılar” ifadelerini kullandı. 

BU REZİLLİĞİ HERKES GÖRMELİ 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da Twitter hesabından, "AKP korona virüs salgınını fırsat bilip SALDA GÖLÜNÜ iş makineleriyle katlediyor. Burdur Milletvekilimiz Mehmet Göker'in deşifre ettiği bu rezilliği herkes görmeli" dedi. 
Türkiye'nin Maldivler'i diye anılan Salda Gölü'nün bulunduğu Burdur Yeşilova'nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, göl çevresinde yaşanacak yapılaşmayı anlatmıştı. Şenel, Çevre Bakanlığı'nın projesinde bungalov evlerden asansörlü ve klimalı sağlık yapılarına, mescit, kafeterya ve tuvalete kadar birçok betonarme bina bulunduğunu belirterek, “Burada başlayacak bir yapılaşma Saldivler'in sonu olur. Tıpkı Ayder ve Uzungöl'de yaşadığımız gibi” demişti. 

SALDA GÜLÜ NEDEN ÖNEMLİ? 
Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölü olarak biliniyor. Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıdığı belirtilen Salda Gölü’nün hidromanyezit içeren bembeyaz kumsalları, benzersiz bir görsel şölen oluşturuyor. Yüksek alkalin içeren ve ekolojik dengesini halen koruyan Salda, suyu en temiz göllerin başında geliyor. Endemik Salda yosun balığına da ev sahipliği yapan göl ve çevresi 110 kuş türünün de yaşam alanı. Bütün bu özellikleriyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştı. (KRT)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALTAN GÜNEY
ALTAN GÜNEY - 2 yıl Önce

Ülkemizin doğal güzelliklerinden bir köşesi daha yok ediliyor.
SALDA GÖLÜNE KIYMAYIN EFENDİLER!..

liste
SIRADAKİ HABER

banner158