Tek Yön tartışmalarına Başkan Günel'den açıklama

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, bir süre önce uygulamaya konulan ve ilçede tartışmalara neden olan TEK YÖN uygulaması ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu ve "Bir gece rüyasını görüp uygulamaya koyanlardan değiliz" dedi.

Tek Yön tartışmalarına Başkan Günel'den açıklama

Kuşadası’nın önemli projelerinden biri olan tek yön uygulamasıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Belediye Başkanı Ömer Günel, “Bizler bir gece rüyasına yatıp, ertesi gün hayalini uygulamaya kalkışanlardan değiliz” dedi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ilçede uygulamaya konan tek yön uygulamasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Bazı kesimlerce yapılan eleştirilerin halkı yanıltmaya yönelik ve bilimselliğe aykırı olduğunu ifade eden Günel, “İlçemizde kent trafiğini rahatlatma projesi olarak uygulamaya konan tek yön uygulaması yaklaşık bir yıldan fazla bir süre bilim insanları tarafından çalışılarak hazırlanan kentimize özel bir projedir” dedi.

“BİLİM İNSANLARI TARAFINDAN ÇALIŞILARAK HAZIRLANDI”  
‘Tek yön’ trafik uygulamasının bilim insanları tarafından çalışılarak hazırlandığını belirten Günel, “Bunun üzerine bu açıklama tarafımızca zaruri görülmüştür. Öncelikle şunun net olarak bilinmesini isterim ki bizler ‘Bir gece rüyasına yatıp, ertesi gün hayalini uygulamaya kalkışanlardan’ değiliz. Seçim kampanyamız süresince de belirttiğimiz üzere biz kentimizin sorunlarını bilerek ve çözüm projelerini de hazırlayarak bu göreve talip olduk. Siz değerli hemşehrilerimizin takdiri ile de görevi devraldık. İlçemizde kent trafiğini rahatlatma projesi olarak uygulamaya konan tek yön uygulaması yaklaşık bir yıldan fazla bir süre bilim insanları tarafından çalışılarak hazırlanan kentimize özel bir projedir” diye konuştu. 

“KENTE UYGUN BİR ELBİSE ÜRETTİK” 
Günel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle tek yön uygulamaları için hiçbir kent ve hiçbir uygulama örnek olarak alınamaz. Tabi ki uygulama örnekleri, tecrübeleri değerlendirilebilir. Her kentin dinamikleri ve kent yerleşik dokusu farklıdır. Biz Kuşadası’nda terzi işi bir çalışma yaparak kente uygun bir elbise ürettik. Tek yön trafik uygulamasına örnek verilen kentler ile Kuşadası’nın hiçbir ortak özelliği yoktur. Londra kenti dünya metropollerinden birisidir ve Kuşadası ile bu kenti mukayese etmek ne nüfus ne de kent trafik yönetimi açısından mümkün değildir. Londra’da tek yön uygulaması 1617 yılında başlayan bir uygulamadır. Bodrum kenti de yine Kuşadası ile mukayese edilemez. Bodrum kent merkezinde düşük yoğunluklu bir yapılaşma bulunmaktadır. Kuşadası sahili ve merkezi dokusu 7-8 katlı yaşam ve ticaret aktivitelerinin yoğun olarak oluştuğu bir yerleşimdir. Bu nüfusun hareketliliği ve yine yaz aylarında kente gelen turizm nüfusunun etkisi ile kent merkezi trafik yoğunluğu açısından Bodrum kenti ile mukayese edilemez edilmemelidir.

Belirtmek isterim ki projemiz tamamen kentimizin trafik dinamiklerine göre dizayn edilmiştir. Kent trafik dolaşımı nihai durumu öncelikle nasıl olacağı projenin tüm aşamalarında tespit edilmiştir. Mevcutta yapılan tüm çalışmalar ve tasarımlar bu duruma erişmek için yapılmaktadır. Eleştirilere konu olan kademeli geçiş işte bu noktada zaten uygulanmaktadır. Tek yön projesinde bulvar bulvar devreye alınması gibi bir kademelenme asla yapılmaz. Böyle bir durumda kent merkezi bütünü için uygun bir dolaşım planı uygulanması mümkün olamaz. Bütünü görmeden parçalar halinde yapılacak tüm çalışmalar kentimize zarar verecekti. Bu sebeple trafik sirkülasyonu kent merkezindeki dolaşımı sağlayacak şekilde sağlanmıştır. Projemiz 6 etaptan oluşmaktadır. İlk 3 etap tamamlanmıştır. 4’üncü etap olan Candan Tarhan Bulvarı üzerindeki kavşakların kalıcı düzenlemelerinin yapılması devam etmektedir. 5’inci etap ise Candan Tarhan Bulvarı’nın Gençlik Caddesine kadar çift yönlü trafiğe açılmasıdır ki kalıcı düzenlemeler sonunda yapılacaktır. Kemal Arıkan Caddesi ise sadece yaya trafiğine açık olarak yeniden düzenlenecektir. Projenin son etabı ise Atatürk Bulvarı ve Sahil projesinin kalıcı olarak hayata geçirilmesidir. Bu çalışma ise Turizm sezonu sonrasında yapılacaktır. Böylelikle projemiz tam anlamıyla hayat bulmuş olacaktır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Evzak
Hakan Evzak - 1 yıl Önce

Sayın Başkan trafik dahada rahatlıyacak diyorsunuz ama ben kendi adıma buna inanmıyorum yürüttüğünüz calışmayı birdaha gözden geçirim derim

Hasan İnce
Hasan İnce - 1 yıl Önce

Tek yön uygulaması covid 19 un basladıgı günlere denk geldi. Virus uygulaması bitsin trafik nasıl felç olacak görecegiz. Ki şu son pazartesi günü bile TUğba çerez yönūne giden AMBULANS yola devam edemedi.!

Ercüment Diker
Ercüment Diker - 1 yıl Önce

Sayın Başkanım bu belediyeyi büyük bir borçla aldınız bu değişimi hangi bütçe ile yapıyorsunuz bu bize ilerde borçlu almıştım ben de bunları yaptım ama battık deyipte vatandaşa yüklenmesin çalışmalarınıza hiç bir itirazım yok müthiş bir değişim yaşıyoruz alışmak zaman alıcak sizleri ve ekibinizi kutlarım

liste
SIRADAKİ HABER