Ulusal Tarım Çalıştayı’nda Türk Tarımı Masaya Yatırılacak

Ulusal Tarım Çalıştayı’nda Türk Tarımı Masaya Yatırılacak

Türkiye Gerçeği Gazetesi, Hasat Türk Gazetesi, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi ve Doğa ve Kültürel Yaşam Girişimi işbirliğiyle İzmir İktisat Kongresi’nin 98. yıl dönümünde çevrimiçi Ulusal Tarım Çalıştayı düzenleniyor.

17-25 Şubat tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek Çalıştay hakkında Düzenleme Kurulu Sözcüsü Osman Gazi Oktay şu bilgileri verdi:

“İnsanlığın yaşamını kabusa çeviren Kovit-19 salgınını, yarara çevirmeye çalıştık. Büyük bütçe gerektiren bir çalıştayı, ülkemizin her yanından çiftçilerimiz, örgüt temsilcileri ve değerli bilim insanlarımızla insanlarımızın katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştireceğiz.

Çalıştayımız 17 Şubat'ta başlayıp, 25 Şubat'ta sona erecektir. Çalıştay, her akşam 20.00-23.00 saatleri arasında 2 oturum olarak gerçekleştirilecektir. Çalıştay, YouTube üzerinden yayımlanacak, konuşmacılarımız sunumlarını yaptıktan sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacaktır.

Ulusal Tarım Çalıştayı, Düzenleme Komitesi Sözcüsü Osman Gazi Oktay’ın, 17 Şubat 2021 tarihinde saat 19.30-20.00 arasında yapacağı açış konuşmasıyla başlayıp, 25.02.2021 tarihinde saat 21.30-22.00 arası Erdem Ak'ın okuyacağı sonuç bildirgesiyle sona erecektir. Daha sonra kitap haline getirilecek olan sunumların, sektöre, halkımıza, ülkemize ve insanlığa katkı sunmasını umuyoruz.

Ulusal Tarım Çalıştayı, İzmir İktisat Kongresi’nin 4 bileşeninden biri olan çiftçilerimizin (tarım sektörünün) sorunlarını tartışmak, tarımın güncel durumunu gözler önüne sermek, geleceğe yönelik beklentileri belirlemek ve çözüm önerilerini sunmak amacıyla düzenlendi. Bildiğiniz gibi tarım, salgın döneminde, tüm ülkelerin gündemi haline gelmeye başladı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlığın olamayacağı düşüncesiyle, 17 Şubat 1923 tarihinde daha Cumhuriyet ilan edilmeden, İzmir İktisat Kongresi düzenletmesi anlamlıdır.

Kongrenin İzmir’de yapılması rastlantı değildir. İzmir 19. Yüzyıl’ın 2. yarısından itibaren bir ticaret merkezi haline geldi. İzmir’in işgali ve kurtuluşu, Türkiye’nin işgali ve kurtuluşu olarak algılandı. İzmir’in işgali ve atılan İlk Kurşun sonrası yapılan Büyük İstanbul Mitingi, Kurtuluş Savaşımızın tetikleyicisi oldu. 9 Eylül 1922’de İstanbul ve Edirne işgal altında olmasına rağmen ‘Türkiye kurtuldu’ kabul edildi. İzmir’i ve İzmirlileri çok seven Atatürk’ün , kurtuluş ve aydınlanma mücadelesindeki İzmir’in öncü rolünü bilmesi de önemli bir etkendir. Bugün dahi kurum ve kuruluşlar, herhangi bir konuda İzmir’in ne düşündüğünü önemserler.

İzmir Valiliği’nin, İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı 1970’li yılların sonuna kadar varlığını koruyan binanın, son günlere kadar otopark olarak kullanılan arsayı satın alması sevindiricidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne düşen görev, satın alınan bu arsaya İzmir Valiliği ile birlikte aslına uygun bir bina inşa etmektir.

Atatürk’ün en az Erzurum ve Sivas Kongreleri kadar önemli bulduğu İzmir İktisat Kongresi’nin, yıl dönümünde bu binada çalıştaylar düzenlenmelidir. Ülkemizin ekonomik politikalarının gözden geçirilmesinin, aksaklıkların tespit edilerek, çözüm önerilerinin sunulmasının halkımıza ve ülkemize sayısız katkıları olacağı açıktır.

Ülkemizi toplu iğne üretemezken, kendi kendine yeter hale gelmesinde önemli bir rol üstlenen İzmir İktisat Kongresi’nin yıl dönümünde bu çalıştayı düzenleyerek, Ata’mıza, halkımıza ve ülkemize olan sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız.”

Çalıştay kapsamında;“Cumhuriyetin İlk Döneminde Tarım Politikamız”, “Kooperatifler ve Örgütlenmenin Gerekliliği”, “Tek Sağlık Anlayışıyla Hayvan Sağlığı ve Refahı”, “Toprak ve Sürdürülebilirlik Ekseninde Tarım”, “Gıda Güvenliği ve Egemenliğinin Önemi”, “Etik Açıdan Tarım ve Gıda Sistemi”, “Çevre ve Ekolojinin Mevcut Koşulları ve Tarım” ve “Kırsal Kalkınma Bir Tercih midir?” başlıklarının da yer aldığı 17 oturum ile Türk Tarımı masaya yatırılarak sektörün sorunları ve çözüm önerileri konuşulacak.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158