Uyku Sorununun Çözümü, Uyku Tıbbı Merkezimizde!

Uyku Sorununun Çözümü, Uyku Tıbbı Merkezimizde!

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesindeki Uyku Tıbbı Merkezi, toplam 10 yatak kapasitesi ile uykuyla ilgili her hastalığın tanısının konulduğu ve tedavisinin yapıldığı bir merkez olarak bölgede dikkat çekiyor.  

Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Uyku Tıbbı Merkezi Yöneticisi Dr. Öğretim Üyesi Utku Oğan Akyıldız, 2005 yılında kurulan ve 2011 yılında Türk Uyku Tıbbı Derneği tarafından akredite edilen Uyku Tıbbı Merkezi’nde şimdiye kadar yaklaşık 13 bin hasta tedavi edildiğini söyledi.

Akyıldız, Aydın dışından da başvuru alan  merkezin, özellikle tedavi edilmediğinde ölümcül olan başta Uyku Apnesi olmak üzere; Epilepsi, Narkolepsi, Huzursuz Bacak Sendromu, REM Uykusu Davranış Bozukluğu, Uyurgezerlik, Uykusuzluk (İnsomnia) gibi birçok uyku ve ilişkili hastalıkların tedavisinde bölgede dikkat çeken bir merkez olarak hizmet verdiğini ifade etti.

Uyku Apnesi Sendromu’nun toplumun yüzde 10’unda görülmesine rağmen bilinmeyen bir hastalık olduğunun altını çizen Akyıldız, “Hastalığın tedavisi Uyku Tıbbı Merkezi’nde CPAP veya BPAP cihazlarıyla yapılıyor. Uyku Apnesi Sendromuna sahip kişiler uykularında ölüme varan ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Hastaların, tedavi olmazlarsa kalp krizi, felç ya da trafik kazası sonrası yaşamlarını yitirme riskleri var. Hastalığın tanı ve tedavisinin yolu mutlaka Uyku Tıbbı Merkezleridir. Cihazlarla uygulanan basınçlı hava sonucunda hasta apnelerinden kurtulur ve sağlığına kavuşur. Bu sorunu yaşayan herkesi merkezimize bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Kum
Deniz Kum - 3 yıl Önce

Korona günlerinde özel muayene müşterisi sıkıntısı çekiyor olmalı Utku Noyan Akyıldız! Özelsiz 2 yıl sıra beklersiniz.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158