HAŞMETMEAB BÖYLE UYGUN GÖRDÜ

14 Mayıs’ta Türkiye olarak sandık başına gidiyoruz. Sandıklar semenin önüne konulmadan önce elbet yaşanması gereken süreçler var. Bunlardan biri de Milletvekili adaylarının belirlenmesi. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) siyasi partilere verdiği süre 9 Nisan Pazar günü saat 17.00 itibarı ile sona erdi. 26 parti milletvekili aday listelerini YSK’ya verdiler.

Bugüne gelene kadar geçen önemli bir süreç vardı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim tarihine açıkladığı günden bu yana hatırı sayılır günler geçti. Bu süreçte hiçbir parti ÖN SEÇİM aygıtını çalıştırmak gibi bir tercihte bulunmadı. Hele kendini sol parti olarak nitelendiren, sosyal demokrat kimliğini kimselere bırakmayan CHP’nin aklının ucundan bile geçmedi ÖN SEÇİM.

AKP ve İYİ Parti bu süreçte temayül yoklaması yaptılar. Bir diğer söylem ile gayri resmi ön seçim yaptılar. Hadi AKP’yi yirmi yıldır alıştık. Temayül yoklaması yapıp yine kendi bildiğini okumak gibi bir alışkanlık var genel merkezde.

Peki İYİ Parti ne yaptı?

İYİ Partili arkadaşlara sorarsak, daha düne kadar ‘tek ön seçim yapan Parti biziz’ diye övünç duyarlarken, bugün kazın ayağının hiç de öyle olmadığının bilincine vardılar. Aydın örgütü sandığa gitti (gayri resmi) ön seçim yaptı. Partili 1. Sıraya Ahmet Ertürk, 2. Sıraya Semra Yücel’i oturttu. Ama Ankara’daki Haşmetmeab kendine göre bir sıralama yaptı. Aydın’ın yerini bile bilmediğini düşündüğüm bir ismi 1. Sıraya yerleştirirken, gayri resmi ön seçimden ikinci sırada kendini yer bulan Semra Yücel’i 5. Sıraya itiverdi. Bu mu İYİ Parti’nin örgütlerine olan güveni ve saygısı?

Gelelim sosyal demokrat olduğunu iddia eden CHP’ye. Bu parti de temayül yoklaması dahi yapılmadı. Onun yerine yine Ankara’daki Haşmetmeab sıralamayı belirledi ve mevcut 3 milletvekilini ilk üç sıraya yerleştirdi. Ben böyle uygun gördüm, siz de bunları seçeceksiniz demeye getirdi.

60 ihtilalinden sonra Aydın’da Adalet Partisi’nden milletvekili seçilen Nahit Menteşe, İsmet Sezgin ve İskender Cenap Ege vardı. Her seçimde Adalet Partisi’nin Aydın Milletvekili olurlardı. CHP’de de mübarek Bülent Tezcan ve Hüseyin Yıldız aynı konumdalar. Ne zaman seçim olsa bunlar seçilecek yerlerdeler. Hatta ön seçim bile yapılsa, zatı muhterem var ki kendini Aydın’a kontenjana koydurmak gibi bir cüreti bile gösterebiliyor. Biliyor ki, ön seime girerse o sandıktan çıkamayacak.

Sonuç olarak; Aydın’da partilerin milletvekili aday sıralamaları tamamen Ankara’nın dayatmasıdır. Diğer bir söylem ile Haşmetmeab böyle uygun görmüştür.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Aytürk
Bülent Aytürk - 2 ay Önce

Güçlendirilmiş parlamenter sistem, liderin emrindeki parlamenter ile mi olacak? Tercihli oy ve üyelerinin önseçimi uygulaması yasal zorunluluk haline getirilmelidir.

banner158