Anadolu'nun Penceresi sergisi açıldı

Anadolu'nun Penceresi sergisi açıldı

Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla ‘Anadolu’nun Penceresi’ adlı fotoğraf ve resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

İçeriğinin Anadolu kültürü olan sergide yazar, araştırmacı, fotoğrafçı Zeki Oğuz’un, araştırmacı-yazar, gazeteci Fatma Yazıcı’nın ve Gülsüm Aydın’ın eserleri yer aldı. 120 eserin yer aldığı sergiye Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, AKP Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, AKP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Duygu Göğde, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Efeler Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Ebru Bozçelik, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.

Efeler Milli Aydın Kültür Bankası’nda gerçekleştirilen törenle açılışı yapılan sergide, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay kurdeleyi AKP Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ve İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı ile birlikte kesti. Açılan serginin öneminden bahseden Başkan Atay, “Bu tür sergilerin daha fazla açılması gerektiğini düşünüyorum. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Güzel bir sergi olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Hikayesi olan eserler

21 Ocak’a kadar devam edecek olan sergi hakkında bilgiler paylaşan Fatma Yazıcı, “120 tane fotoğraf ve resim var. Biz kentlerde yaşayarak köylerdeki yaşamları kaçırıyoruz. Esas bizim kültürümüz olan yaşamı kaçırıyoruz. Bizim yediğimiz peynirin, sütün esas yerleri Yörük yaylaları. Zeki abimiz yaylalarda birer hafta yaşayarak birebir çekti. Bende bir iki gün köylerde kalarak yaşanmış hayatları çektim. Özellikle yaşlı kadınları çektim. Bunların hepsi birer yaşanmış hikâye. Bir fotoğrafımda düğünde kaza kurşunuyla çocuğu vuruluyor. Yıllarca her düğünde davul çaldığında ağlıyor. ‘Başka çocuklar da ölecek mi?’ diye. Bir tanesinin evinde çatısı akıyor ama ‘memnunum halimden’ diyor. ‘Evimden yıldızları seyredebiliyorum’ dedi. Onun evini Vali Bey yaptırdı aynı zamanda. Hepsinin bir hikayesi var yani” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158