Asırlık giysiler sempozyumu yapılacak

Aydın’ın asırlık giysileri tanıtmak amacıyla Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu düzenleyecek. Aynı zamanda sempozyumda asırlık giysiler de defilede görücüye çıkacak.

Asırlık giysiler sempozyumu yapılacak

Geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve adeta turizm cenneti olan Aydın’da, Milli Mücadele’nin yüzüncü yıl dönümünde Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu yapılacak.
Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Ekonomi Kulübü işbirliği ile yapılan sempozyum, Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.
Yörük Ali Efe’nin torunu Kayhan Kavas’ın onur konuğu olarak katılacağı sempozyuma yaklaşık 250 akademisyen katılacak. Yurt içi ve yurt dışından katılım sağlayacak olan ve her birisi alanında uzman105 akademisyen, Aydın ve çevresi üzerine yaptıkları araştırmaları bildiri şeklinde sunacak. 28, 29, 30 Kasım tarihlerinde yapılacak olan üç günlük uluslararası sempozyum, 28 Kasım sabahı Şehitler Anıtı önünde başlayıp yurt içi ve yurt dışından gelen akademisyenlerin ve STK’ların katılımıyla Yörük Ali Efe Heykelinin önüne kadar davul zurna eşliğinde yürüyüş yapılacak. Festival havasında geçmesi planlanan etkinlik, ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’ne geçilerek açılış töreni ve oturumlara sürecek.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU KIYAFETLERİ DEFİLESİ YAPILACAK
Yaklaşık iki buçuk günde 27 oturumun olacağı sempozyumun ilk günü “Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri Defilesi” yapılacak. Aydın Kültür ve Turizm Derneği’nin düzenlediği defilede geçmişten günümüze Anadolu kadının ve erkeğinin giydiği yüze yakın kıyafet sergilenecek. Aralarında genel cerrah, hâkim, polis, asker, hemşire, öğretmen, maliyeci, gazeteci, akademisyen ve pek çok meslek grubundan mankenlerin bulunacağı defilede halk yaşamı konu alınarak sunum yapılacak. Yediden yetmişe halkın içinden ninelerimizin ve dedelerimizin de mankenlik yapacağı etkinlik, çeşitli koreografilerle zenginleştirilecek.
KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITMAK ONUR VERİCİ OLACAK
Aylardır bu defile için hazırlık yapan Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 30 yıldır geçmişimize, yaşadığımız yerlere, kültürümüze ait araştırmalar yapıyorum. Fırsat buldukça köy köy gezerek hem bilgi derliyorum, hem geçmişimize ait objeler topluyorum. Şu an evimde bine yakın tarihi, kültürel eşyalarım var. Aydınımızda ilk defa bu kadar kapsamlı yapılacak olan Uluslararası bir sempozyumda bizim kültürümüze ait bu giysilerimizi tanıtmak onur verici olacak. Her birisi bir sanat eseri olan tablo gibi giysilerimiz var. El emeği göz nuru nakışlarla bezenmiş elbiselere bakarken bile insan büyüleniyor. Hele özgürlüğün, barışın, zaferin simgesi Efe ve Zeybek kıyafetleri, Yörük kıyafetleri olağanüstü. Aydınımızın ve Aydın halk kültürünün anlatılacağı bu kapsamlı sempozyuma tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.
Yaklaşık iki buçuk gün sürecek oturumlar sonrası Yörük Ali Efe Müzesi ziyaret edilmesiyle sempozyum son bulacak.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158