Tarih sergilendi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu’nda asırlık giysilerin defilesi yapıldı.

Tarih sergilendi

Defilede müzik eşliğinde sahneye çıkan amatör mankenler, oyunları ve kıyafetleriyle göz doldurdu.
Geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve adeta turizm cenneti olan Aydın’da, Milli Mücadele’nin yüzüncü yıl dönümünde Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu yapıldı. Sempozyumda Aydın Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen Geçmişten Günümüze Anadolu Kıyafetleri defilesinde geçmişten günümüze Anadolu kadının ve erkeğinin giydiği yüze yakın kıyafet sergilendi. 

FARKLI MESLEKLERDEN MANKENLER SAHNEYE ÇIKTI
Eskişehir, İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Kastamonu yöresinde uzun yıllar sandıklarda saklanan yöresel kıyafetleri aralarında genel cerrah, hâkim, polis, asker, hemşire, öğretmen, maliyeci, gazeteci, akademisyen ve pek çok meslek grubundan amatör mankenler giyip müzik eşliğinde o döneme ait günlük hayatta kullanılan malzemeler eşliğinde tanıttı. 
Muğla Yörük Obaları Derneği, geleneksel kıyafetlerle kaşık oyunu oynadı. Etkinlikte zeybek gösterisi de büyük alkış alırken defileyi izlemeye gelenler, daha önce hiç görmediği kıyafetleri görme şansı buldu.

GEÇMİŞİ GÜNÜMÜZE TAŞIDILAR
Aydın’da ilk kez uluslararası anlamda Yörük Ali Efe Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu gerçekleştirildiğini belirten Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı, “Böyle bir sempozyumda geçmişten günümüze Anadolu kıyafetlerini yansıtmak istedik. Amacımız sandıklarda kilitli kalan oralarda çürümeye mahkum bırakılan kıyafetleri gün yüzüne çıkarıp gelecekteki kuşakların tanımasını sağlamaktı. Bugün tanıttığımız kıyafetler Kuvayı Milliye ve Anadolu kadınları giydi. Bunları giyerek onların savaşlarda nasıl bir mücadele sergilediklerini, ne acılar çektiğini, mutluluklarını yansıtmak istedik” dedi.

158 YILLIK KIYAFET SANDIKTAN ÇIKTI
Defile için başka illerden gelen gönüllülerin de olduğunu dili getiren Yazıcı, “Bize Eskişehir’den, Tire’den, Ödemiş’ten, İzmir’den, Manisa’dan, Kastamonu’dan kıyafetler geldi. Yaklaşık 30 yıldır ben kendim kıyafet topluyordum. Ekstradan arkadaşların yardımıyla 100 tane kıyafeti bugün sergiledik. Bu sergide en yeni kıyafet 68 yıllıktı. En yaşlı kıyafetimiz de 158 yıllıktı. Gelinliklerimiz çok beğenildi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 16:50
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158