'Zamansız Kadınlar' ayakta alkışlandı

'Zamansız Kadınlar' ayakta alkışlandı

Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın hazırlayıp sunduğu 'Zamansız Kadınlar' tiyatral gösterisi Aydın’da büyük beğeni topladı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Aydın Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kültür Merkezi Meandros Salonu’nda düzenlenen tiyatral gösteride, İlknur Güntürkün Kalıpçı'nın, 15 yıllık araştırması sonucunda ortaya çıkan, dünyada ilkleri yaşatmış pek çok kadının hikayesi anlatıldı. 
Programa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Adli Yargı Komisyonu Başkanı Erhan Yıldırım, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, siyasi parti temsilcileri, STK’ların kadın temsilcileri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Milli Mücadele kadın kahramanlarından Çete Ayşe, Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, NASA'da görev alan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’tan, Türkiye'nin ilk kadın inşaat mühendisi Sabiha Güreyman'a, dünyanın ilk kadın jokeyi Esin Zembilci'den, ilk kadınlar orkestrasına kadar pek çok başarı hikayesi dönemin kıyafetleri ile TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu ve Ege Bölge Kurulu üyeleri tarafından sahnede araştırmacı yazar Kalıpçı’nın sunumlarıyla canlandırıldı.  Bin kişinin üzerinde izleyicinin katılmış olduğu tiyatral gösteride özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında canını, kundağındaki yavrusunun hayatını hiçe sayarak vatanı için cepheye koşan, Türk askerine yardım eden kadınların hikayeleri izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. 

Ticaret Borsası İcra Kurulu Üyesi Semra Ağaççı, Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı canlandırdı. Fedakar Türk kadınlarının hikayelerini, yaşadıkları o zorlu günleri anlatan Araştırmacı Yazar Kalıpçı ve tiyatral gösteride yer alan kadınlar programın sonunda çıktıkları sahnede büyük alkış aldı.

Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık Dünya Kadınlar Gününde Aydın’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Araştırmacı Yazar Kalıpçı, “1919 ile 1938 arası dünyaya, Türkiye’ye ve Avrupa’ya ilkleri hediye eden kadınlarımız ile birlikteydik. 5 aralığa gelen yolu o kadınlar açtı. 5 Aralıktan sonra onu kullanan kadınların hayatı sizlerle paylaştık. Tiyatral gösterimizde zaman yolculuğu yaptık. 51 Zamansız kadın var ama biz burada ancak 19’unu canlandırabildik. Diğer kadınları kitaba aktardım. Türkiye’de ilk kadın muhtarın seçildiği Aydın’da böyle bir gösteri yaptığımızdan dolayı çok mutluyum. Çünkü Aydın’ın ilgisi çok yüksekti.  Zamansız kadınlarda etnik köken, düşünce yapısı fark etmeksizin başarıya nasıl ulaşabileceğimizin sırlarını bize anlatan kadınlar bunlar. Zamansız kadınlar günümüzdeki bütün sorunları çözebilir” dedi. 

Gösterinin ardından Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahri Erdel ve TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu ve Ege Bölge Kurulu Başkanı Esen Türker, Araştırmacı Yazar Kalıpçı’ya çiçek takdim etti. Yazar Kalıpçı, gösterinin ardından okurları için kitapları imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 13:25
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158