KUŞADASI HAFİF BATI MÜZİĞİ TOPLULUĞU, TEBRİKLER!

Bazen fırsat ayağımıza gelir fakat bin bir bahaneyle onu kaçırırız.

ADÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Soprano Olcay Şahin; vermiş olduğu Şan Resitalleriyle, Müzikaller ve dinletileriyle Aydın’lıların kalbine deyim yerindeyse taht kurmuş bir isimdir.  Onun Batı müziğine olan tutkusu, muhteşem sesi, gülen yüzü, öğrencileriyle iletişimi üniversiteden halka inip usta sanatçılarla 60’lı yılların pop parçalarını yorumlaması müzik severlerin uzun zamandır özlemi duyduğu Aydın’da Batı Müziği Korosunun kurulmasını gündeme getirmişti. Bu dilek Büyük Şehir Belediyemize iletildi. Bu isteğimiz için çalışmalar başlatılacaktı ki; araya zaman sonra da salgın süreci girince ertelendi.

Büyükşehir konuyu ele alınıncaya kadar Kuşadası çoktan bu koroyu kurmuş salgın döneminde yer, zaman sorunlarını yine müziksever Kuşada’lılarla çözerek çalışmalarına başlamıştı.  

Bayramdan iki gün önce sosyal medya hesabıma: Haluk Erpeden direktörlüğünde Kuşadası Hafif Batı Müziği Topluluğunun Ada Kültür Merkezinde; Koro Şefi Olcay Şahin ve Orkestra Şefi Aytekin Kandemir olmak üzere birbirinden kıymetli koristlerin olduğu bir konser daveti geldi. Okuduğumda içim “cızzz” etti. Nasıl etmesin bu koronun içinde olma fırsatım varken salgın dönemindeki ulaşım sorunu belimi bükmüştü.

Konsere kızım ve iki Z kuşağı kuzenimle gittim. Konser davetiyemizde “yaşlanmayanlar “onların oldukça dikkatlerini çekmişti. 400-500 kişilik alan dolmuş dinleyiciler unutamayacakları bir konserin başlamasını bekliyordu.  Güneş yavaş yavaş kaybolurken koristler ve koro şefi Olcay Hanım yerlerini aldı. Bize Türkçe ve İngilizce koronun kuruluşu ve koristler hakkında açıklamalar yapıldı. Koroda altı dilden parçalar dinleyecek,  isteyen dans edip,  eşlik edebilecektik. Korist kadınlar kuğu gibi beyaz,  erkekler siyah beyaz giysileriyle göz dolduruyorlardı.

Daha il sarkıllarda onlarla birlikte bizler de mırıldanmaya, söylemeye başladık. Rock’n Roll ‘da dayanamadık gençliğimizi hatırladık,  Oyle ki yıldızlar gökyüzünde ışıldarken Frank Sinatra sahnede Strangers İn The Night ‘ı söyledi. Su gibi güzel bir solist Je t’aime oldukça başarılı yorumlandı. Biz de onunla “Je t’aime “dedik . Onlarca Türkçe parça da amatör ruh, profesyonel disiplin içinde gerçekleşti. Amatörlükte aşk vardır, sevgi ile yapılır. Disiplinli çalışma ve bunu yansıtma profesyonellik ister. Kuşadası Batı Müziği topluluğu bunu başarmış. Ses eğitimi , beden dilleri, sahnedeki duruşları, orkestra, koristler, solistler ve seçtikleri parçalar o gecenin renkleriydi. Müzik, yedi renkti. Gece gökkuşağını yaşadık. Ve gökkuşağı gibi tekrar çıkmak üzere alkışlarla ay ışığının dünyaya yansıyan birer ışını oldular.  

50 yaş üstü için unutulmaz konseri Z kuşağındaki etkisini merak ettim. “ çok keyif aldıklarını, seslerin eğitilebilirliğinin yaşla alakasının olmadığını, Olcay Hanım’a hayran olduklarını, kayıt alıp paylaştıklarını, bu topluluğun uzun soluklu olmasını ve çok konserler vererek geçmişle gelecek arasında köprü görevini üstlenmelerini beklediklerini “dile getirdiler.

Sağlıklı kentlerde bireylerin temel ihtiyaçları kadar ruhlarının da ihtiyaçlarını yerine getirilmesi önemli. Yaş alma sayılardan ibaret. Beden yaş alsa da ruhun genç kalmasını sağlayan en etkili ilaç sanat ve sanat dallarından biri olan müzik. O zaman, Aydın Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde Kuşadası Batı Müziği Topluluğunu bir kez de Aydın’da dinlesek güzel olmaz mı? Bu kez fırsatı kaçırmayalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Naciye Sökeli
Naciye Sökeli - 7 ay Önce

Konsere gelemedim ama Aydın da umarım tekrarı olur gelmeye çalışacağım emeği geçenlere binlerce alkış

Necat Kaçar
Necat Kaçar - 7 ay Önce

Bu güzel topluluğu AYDIN'DA görmek bizi mutlu edecektir.B.Belediyemiz sanırım duyarlı olacak.

Mehmet Ozcakir
Mehmet Ozcakir - 7 ay Önce

Izledigim bu harika konseri muhtesem buldum... Aydin buyuksehir belediyesi ve senfoni orkestrasini pop muzigi korosu kurmayi oneriyorum..

Haluk Erpeden
Haluk Erpeden - 7 ay Önce

Muhteşem yazınız için size Topluluğumuz adına minnettarım Havva Hanım. Sanat ve müzik sizlerin varlığı ile yaşayacaktır. Sağlıkla kalın.

Neyyir öney
Neyyir öney - 7 ay Önce

Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler.Ilerleyen günlerde çok daha güzel olacağından emin olu

Hatice Köybaşı
Hatice Köybaşı - 7 ay Önce

Havva’cığım konsere gitmiş kadar oldum.Ellerine emeğine yüreğine sağlık. Gidip izleyemedim diye çok üzülmüştüm. Çok keyifli olacağından emindim. Olcay hocam ve Aytekin hocam harika insanlar. Aydın’ımızın böyle bir fırsatı kaçırmasına çok üzüldüm. İnşAllah hem bu koroyu Aydın’da dinleyebiliriz hem de Aydın’da en kısa zamanda böyle güzel bir koro için adım atılır. Sevgilerimle .

Belkıs Balcı
Belkıs Balcı - 7 ay Önce

Havvacım er yada geç bu koronun içinde olacağından eminim.O geceyi izleyebilme şansına sahip olmakta güzel. Umarım ABB de bu muhteşem koroyu halkına izletmeyi başarır.

banner158