REFLEKS!

Türkçe sözlüğe baktığımızda refleks kelimesinin; “Dıştan gelen bir uyarım sonucu doğan; devinim, salgı gibi iç tepkilere yol açan istenç dışı sinir etkinliği, tepke, yansı.” (1) Olarak tanımlandığını görürüz. Sözlükteki tanım, insan için yapılmıştır…

Bilindiği gibi Dünya canlı bir organizmadır, oluşturduğu sistemlere yapılan olumsuz bir harekete, refleksle yanıt verecektir, bundan doğal bir şey olamaz. Doğanın refleksi bazen sert, bazen yumuşak olabilir. Önemli olan verdiği refleksten dersler çıkartmak ve onunla dost ve birlikte yaşayabilmektir.

Bilim insanları, çevreciler, insanın Dünyayı ve doğayı hor kullandığını, birlikte yaşamak zorunda olduğu canlıların yaşam alanlarını yok ettiğini, çıkarı için onları öldürdüğünü yıllardır dile getirmekte doğayla dost olmaya davet etmektedirler. Doğayla dost olmayan insan, elbette ileriki günlerde bunun bedelini ağır şekilde ödeyecektir.

Uyarılara kulak tıkayan, ucu kendisine dokunmayınca sessiz kalan halk ve yetkililer, çevre sorunlarının köküne inmeden, sorunları erteleyerek günü kurtarma yolunu tercih etmekte, ertelenen sorunlar her yıl daha ağırlaşarak yeniden kendini göstermektedir.

Basında çıkan haberlere göre Anadolu’nun birçok yöresi bu yıl ağır bir kuraklık tehdidi altına girmiştir. Göller, nehirler, dereler, çaylar kurumuş, yeraltı suları daha derinlere çekilmiş, çiftçi mahsulünü sulayacak su bulamadığından ürünü tarlada kurumaya başlamıştır…

Kuraklık, yeni bir olgu değildir, yeni farkına varıyoruz. “Türkiye’de son 50 yılda 36 göl ne yazık ki kurumuştur. Burdur, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya illerini kapsayan, göller bölgesi olarak bilinen yöredeki doğa harikası göller, küresel ısınma, çevre kirliliği ve insan kaynaklı pek çok etken yüzünden kuruma, yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.” (2) 

“Ege ve Marmara denizi, deniz canlılarının ölümüne yol açan, “Müsilaj” denilen deniz salyası ile kaplanmış durumdadır. Deniz salyası; balıkları, deniz dibinde yaşayan midye, denizyıldızı gibi hareket yeteneği az olan canlıları etkilemekle kalmıyor, balıkların ölümüne neden oluyor, deniz yaşamını tehdit ediyor.” (3) Bazı bilim insanları Deniz salyasının; denizin kendisini kirleten, canlı yaşamaz hale getiren insanın yüzüne tükürmesi olarak tanımlamışlardır.

Bilim insanlarına göre; göllerin, çayların, derelerin ve hatta Anadolu’nun en büyük nehirlerin sularının azalması, kuruması, yeraltı sularının çekilmesinin baş sorumlusu çevre kirliliği ve su döngüsünü sağlayan ormanların acımazsızca kesilmesi, Maden aramak, taş ocağı açmak, liman yapmak, RES, JES ve HES kurmak için doğal ortamın yok edilmesinde yatmaktadır.

Orman ve ağaç yoksa? Yağmur olmayacaktır, olsa da normal yağış olmayacaktır. Düzensiz ve zamansız yağışlar heyelana, toprak dokusunun bozulmasına, sellerle denize sürüklenmesine neden olacak, Anadolu toprakları çöl haline gelecektir...

Doğada son günlerde görülen bütün olumsuzluklar doğanın kendini koruma refleksidir. Bize daha önce tepkisini, ani yağış olarak, sel olarak, dolu olarak, hortum olarak, sıcaklık artışı olarak, kutuplardaki buzulların erimesi olarak gösterdi. Bilim insanları ve çevreciler dışında gören, anlayan, oldu mu? Hayır! Önlem alması gerekenler, önlem aldı mı? Hayır!

Benim anlattıklarım, bilim insanlarının çalışmaları sonucu yayımlanan kitaplara, Dünya’nın geleceği ile ilgili raporlara, basında yer alan haberlere ve doğayı gözlemleyerek vardığım sonuçlara dayanmaktadır. Yazılarımla Dünyanın geleceği hakkında insanları uyarmaya çalışıyorum.

Dikkat edilirse her yeni yıl, bir önceki yıldan daha kötü gelmekte, çevre sorunları çözülmediğinden katlanarak artmaktadır. 2021 yılı ülkemiz ve Dünya insanı için bir sınav yılı olacaktır. Bu sınav belki de insan olarak gireceğimiz son sınav olacak, başarı notumuz, insanın ve doğanın geleceğini belirleyecektir.

Sorunları ertelemek yerine kökenine inip çözüm üretilecek mi? Yoksa dün olduğu gibi görmezden mi gelinecek? Hep birlikte göreceğiz.

KAYNAK:

1-Dil deneği, Türkçe Sözlük. S. 1321

2-https://ekolojibirligi.org/turkiyede-son-50-yilda-36-gol-kurudu/

3- https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-ozdelice-deniz-salyalari-artik-

     marmara-denizinin-son-cigliklari-1836656

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cafer Çakır
Cafer Çakır - 1 hafta Önce

Beğendim. Tebrikler.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Cafer Çakır - 1 hafta Önce

Teşekkür ederim.

N. Arslan
N. Arslan - 1 hafta Önce

İnsanlık yaptıklarının doğanın refleksi ile karşılığını görmektedir. Zor günlerdeyiz...

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @N. Arslan - 1 hafta Önce

İnsan kendi sonunu hazırladığının farkında değil.

A.A.Trabzon
A.A.Trabzon - 1 hafta Önce

Teşekkür ederim.Sevgiler,selamlar

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @A.A.Trabzon - 1 hafta Önce

Ben teşekkür ederim, selamlar.

Erdal Demir
Erdal Demir - 1 hafta Önce

İnsan oğlu kendine sorun yaratmaya ve kötü yönetmeye endekslenmis.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Erdal Demir - 7 gün Önce

Egosunu yenemediği gibi ilerisini de düşünmüyor.

Rauf değirmenci
Rauf değirmenci - 6 gün Önce

Yazıyı ilgi ile okudum. Her zaman olduğu gibi bizleri uyarmış yaşamımızın çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini anlatıyorsun. Emeğine sağlık. Teşekkürler.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Rauf değirmenci - 5 gün Önce

Teşekkür ederim, zor günlerden geçiyoruz ama çoğumuz farkında değil. Sağlıklı günler dilerim.

Mehmet ÖZDEMİR
Mehmet ÖZDEMİR - 21 saat Önce

Çözüm kendimizde. Ülkemizi, Dünyamızı yaşanmaz kılan insanlar. Doğanın hakimi değil, diğer bileşenlerle birlikte olduğumzu unutmamalıyız..

Kalemine, yüreğine sağlık İsmail Bey...

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Mehmet ÖZDEMİR - 17 saat Önce

Teşekkür ederim Mehmet Öğretmenim.