ŞEFFAF OLMAK..!

Kelime anlamı "saydamlık, ışık geçirgenliği" Siyasette  kısaca karşılığı ise, yapılan hizmetlerin   görev dahilinde hayata geçirilenlerin "HESABI"nı kamuya sunabilmektir..

Başımızdaki bu CORONA kâbusu bu kelimenin yüklediği anlamı hafızalarımızda gel-gitlere istemeden sebep oldu.

Şöyle ki..;

1999 Marmara depremi milât kabul edilirse, o dönem hayata geçirilen ve ASLINDA GEÇİCİ olması öngörülen ancak sonrasında KALICI olan, DEPREM VERGİSİ, ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ uygulaması 'bütçe harici konumunda' mevcudu ile olası bir afete karşı bu güne kadar süre gelmiş ve devam etmektedir. Bu noktadan hareketle 2002 itibarı ile iktidarın denetiminde toplanan bu iki kalem vergi mevcut iktidarca AMAÇ dışı kullanılmış, "NE YAPILDI? NEREYE HARCANDI?" sorusuna, dönemin maliye bakanı MEHMET ŞİMŞEK'in "YOL, TÜNEL, KÖPRÜ YAPTIK" açıklaması vicdanlarda ne kadar karşılık bulmuştur..? takdir sizindir..!

Gelelim bugüne, ana muhalefet partisinin öncülüğünde, ülkenin en büyük üç büyük şehir belediyelerince başlatılan muhtaç ve fakir ailelere "AYNİ ve NAKDİ" yardım projesi ne hikmetse "DEVLET İÇİNDE DEVLET OLMAZ..!" diyen partili sayın Cumhurbaşkanı tarafından durdurulmuş ve hesaplara ilgili bakanlıkça 'bloke' konmuştur.

"HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİR..,

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN.." gibi özlü sözler, ARACI’yı ortadan kaldıran, hangi "EL"le yardımın yapıldığına bakmaksızın adeta sağ elin verdiğini sol elin görmemesi şiarına uygun çözümü gerekirken, başta partili Cumhurbaşkanı ve kabinesi ve dahi partisi sanki "seçim şovu" coşkusunda, 'Cumhurbaşkanlığı' forsu ve imzası ile 'SİYASİ' bir mesaj vermektedir..!

Her birey özgür iradesi ile bağış yapabilir ANAYASA bu konuda amirdir; ancak şahsen  fikrim, halen 'ŞEFFAF' olarak açıklanamayan; 15 Temmuz şehitleri için toplanan milyonların akıbeti ortada dururken, ayrıca "SAYI/GEÇIŞ" garantili KÖİ yöntemi ile yapılan köprü, otoyol, havaalanı, tünel, şehir hastaneleri için vergilerimizle ödenecek yıllık 18.9 milyar TL için an itibarı ile ÖTELEMEYİ (!) bile gündeme getirmeyen/ getiremeyen bu yönetim ve başında ki partili Cumhurbaşkanı, samimi ve ŞEFFAF değildir..!

YORUM EKLE

banner158