AK Partili Erdem; İl Başkanı’nı 120 bin üye seçmeli

AK Partili Erdem; İl Başkanı’nı 120 bin üye seçmeli

Ege TV’de Ayla Ekin Deniz’in hazırlayıp sunduğu ‘Deniz Yeli’ programında konuşan 23. 24. ve 26. Dönem AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, AK Parti Genel Merkezi’nin istişare metoduyla İl Başkanı’nı belirlemesini eleştirdi. Kendisinin şahsi görüşü olarak AK Parti’nin senelerdir uyguladığı metodun aksine AK Parti’nin Aydın’daki 120 bin üyesinin il başkanını belirlemesi gerektiğini söyleyen Erdem, ileride bu yöntemin mümkün olacağına inandığını söyledi.

AK Parti’nin 18 Ocak’ta yapılacak olan Aydın İl Kongresi’nde, Genel Merkez’in aldığı karar doğrultusunda AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen’in yeniden aday gösterilmesine parti içinden türlü muhalif eleştiriler yöneltilmeye devam ederken, 23. 24. ve 26. Dönem AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem beklenmedik çıkışıyla dikkatleri üzerine çekti.

Aydın’ın 120 bin üyesinin bilişim teknolojisi marifetiyle düğmeye basarak il başkanının kim olacağını tercih etmesinin gerektiğini söyleyen Erdem, 6.5 yıldır İl Başkanı olarak görev yapan Ömer Özmen’den yeni dönemde çok farklı bir il başkanlığı görevi yapacağı beklentisinin parti tabanında bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Erdem’in geçmişte kendisinin İl Başkanı ve milletvekili seçildiği süreçlerde parti içi demokrasi işletilmeden ve temayül yoklamaları dikkate alınmadan aday olarak atandığını hesaba katmadan,  kongreye 1 hafta kala yaptığı açıklamalara anlam verilemezken, parti içinden türlü eleştirileri beraberinde getirdi.

“AK PARTİ’DE KONGRELERDE KAVGA GÜRÜLTÜ İSTENMİYOR”

Partisi’nin 18 Ocak’ta gerçekleştirecek olan il kongresine kendisinin de katılacağını belirterek kongrenin hayırlı olmasını temenni eden  Erdem, “Geçmişte iktidar olan çeşitli siyasi partilerimizin yaşadıklarından çıkan tecrübeler var. Geçmişte delege seçimleriyle serbest listelerle birlikte 3-5 listenin yarıştığı kongreler de yaşanmış. Tabi bu kongrelerde çok kötü manzaralar da ortaya çıkmış. İktidar partisi olması açısından sandalyeler havada uçuşmuş, kavgalar gürültüler yaşanmış ki şu anda hala daha çeşitli siyasi partilerde bu tür şeyler yaşlanıyor. Bunların olmaması için AK Parti istişare sürecini çeşitli metotlarla gerçekleştiriyor. AK Parti’nin Teşkilat Başkanlığı’nın altında bölge koordinatörü dediğimiz Aydın’ın da içinde bulunduğu 7-8 ili içeren bölge var. Her il için de koordinatör var. Aydın’ın koordinatörü de Osmaniye Milletvekili de İsmail Kaya’dır. Bunlar çalışmalarını sürdürüyorlar” dedi.

“ÖZMEN’DEN BÜYÜK BİR DEĞİŞİM BEKLENEMEZ”

AK Parti Genel Merkezi’nin partinin her kademesini kapsayan geniş çaplı istişare metoduyla ortaya çıkardığı sonucun Ömer Özmen’in görevine devamı noktasında tezahür ettiğini söyleyen Erdem, kendisinin de partinin kuruluşunda bulunduğunu ve geçmişte il başkanlığı yaptığını hatırlatarak, “2003’te iki listeyle seçimlere katıldık. Seçimleri 368’e 169 oyla kazandık.  2006 yılındaki Genel Merkez’in tespit ettiği aday söz konusu olmadığı için ikinci kongrede de karşımıza aday çıkmadı. Merkez ilçede de hem 2003 hem de 2006 yıllarındaki kongrelerde iki liste yarıştı. Kazananı tebrik ettik. AK Parti’nin önümüzdeki Yerel Seçimler’de Büyükşehir ve ilçeleri itibariyle kazanması lazım. Büyükşehir Yasası’nı AK Parti yaptı bu doğru bir yasaydı. Aydın Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki CHP’ye geçti. Alandaki hizmet ve vatandaşa dokunma itibariyle alandaki siyaset yapma zorluğu ortaya çıktı. Ömer Özmen il başkanı olduğu için seçim kazanılır ya da başkası olursa kazanılır diyemeyiz. 6.5 yıl il başkanlığı siyasette uzun bir süredir. 1-2 yıl il başkanlığı yaptıktan sonra hedeflerime ulaşamadım bir dönem daha yapayım diyebilirsiniz ama 6.5 yıldan sonra sizden yani sadece Ömer Özmen değil benim de için ya da bir başkası için de geçerli çok büyük bir değişiklik beklenemez” diye konuştu.

“PARTİNİN ÜYELERİ VE DELEGELERİNE OY KULLANDIRMAMIZ LAZIM”

AK Parti Aydın’da en uzun süre il başkanlığı yapan ismin Ömer Özmen olduğunu hatırlatarak yeniden göreve getirilmesinin  izah açısından zor bir durum olduğunu belirten Erdem, “Genel merkezimizin bu kararına elbette saygılıyız. Uzun yıllar siyasetin içindeyim. Bu ben şunu arzu ediyorum; Türkiye demokrasisinin sağlıklı bir demokrasiye yürümesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşarken Türk Demokrasisi’nin sağlıklı olabilmesinin işaretlerinin bir tanesi de partilerin çok uzun süre yaşayabilmeleri ve Cumhuriyetle beraber devam edebilmeleridir. Benim şahsi görüşüm şudur; AK Parti bir metot olarak istişare metodunu uyguluyor ve karar veriyor. Bu karar doğru mudur, yanlış mıdır? Aydın’da 120 bin AK Parti üyemizin tamamı bundan memnun mudur, ölçmek mümkün değil. Bunu nasıl ölçeceksiniz. Önümüzdeki süreçte demokrasinin temel unsurlarından bir tanesi de oydur. Oyun çok kıymetlidir. Demokratik olarak vatandaşa değer veriyorsanız oy hakkı verirsiniz. Eğer partinin üyesi kendisini değerli hissetmek istiyorsak üyeye oy hakkı vermemiz lazım. Üye hür iradesiyle ben delegeyi ilçe başkanını il başkanını seçtim noktasında olması lazım” dedi.

“İL BAŞKANI’NI 120 BİN ÜYE BELİRLEMELİDİR”

 “Önümüzdeki süreçlerde bilişim teknolojisiyle Aydın’da 120 bin üye Aydın’daki il başkanını seçsin” diyen Erdem, “O ilçedeki üyelerin hepsi oy kullansın. Bu sistemi getirmemiz lazım. Üye bu sayede kendisine değer verildiğini hisseder. Karar mekanizması şu anda başka yerde. Delege o verilen karara oyunu veriyor. Bu bir noktada üyenin kendisini değersiz hissetmesini sağlıyor. Üye ya da delege kendisini değersiz hissederse o sandıktan çıkan il başkanı da değersizleşiyor. İnşallah bunlar bilişim teknolojileriyle gerçekleşir ve gerçekleşecektir diye umuyorum. Yani Aydın’ın 120 bin üyesinin düğmeye basıp il başkanının kim olacağını tercih etmesi lazım” diye konuştu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158