Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: Amacımız bağcıyı dövmek değil

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: Amacımız bağcıyı dövmek değil

CHP 37. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, jeotermal ile ilgili hava ölçüm sonuçlarını açıkladı.

Aydın gündeminden düşmeyen jeotermal sorunu konuşulmaya devam ederken CHP İl Kongresi’nde konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, jeotermal enerji santrallerine verdiği 60 günlük sürenin sonunda hava ölçüm raporlarını yayınladı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, partililere ekrandan yansıtılan ölçüm sonuçlarını göstererek, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yeterlilik raporlarını yayınladı. Aydın’da turunç çiçeklerinin kokusu yerine, çürük yumurta kokusu duyduklarını hatırlatan Başkan Çerçioğlu; “Hidrojen Sülfür renksiz, çürük yumurta kokusu olan zehirleyici bir gazdır. Nefes darlığı, KOAH ve akciğer kanserine neden olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sınır değerini 20 mikrogram m3 olarak belirlemiş. Biz iki türlü ölçüm yaptık. Bir sabit bir de geçici. Bütün ölçümlerimizin yerleri bellidir. Koordinatları hepsinin mevcuttur. Sınır değeri neydi, 20’ydi. Germencik’te sınır değeri 2 ölçümde de üstünde. İncirliova’da 3 noktada üstünde. Efeler sınır değerinin üstünde. Sultanhisar sınır değerinin üstünde. TÜBİTAK, diğer firma ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak ölçümleridir” dedi.

“Amacımız bağcıyı dövmek değil”
Ölçümlerin yerlerinin belli olduğunu ve koordinatlarını da vereceğini ifade eden Başkan Çerçioğlu; “İtiraz ederler diye koordinatları da veriyorum. Bizim amacımız Aydınlılar olarak havamızın kalitesinin daha iyi olmasını istiyoruz. Çürük yumurta kokusunu duymak istemiyoruz. Çürük yumurta kokusu bizi rahatsız ediyor. Bizim derdimiz bu. Yoksa amacımız bağcıyı dövmek değil. Ülkemizin enerjiye ihtiyacı var, farkındayız. Ama bu üretimi yaparken insan sağlığına zarar vermemeniz gerekiyor. Bizim mücadelemiz bu. Ölçüm yapan kurumlar. Yüzde 67 olması gerekenden daha fazla Germencik’te. Efeler’de yüzde 20 daha fazla. TÜBİTAK’a da itiraz edecek halleri yok herhalde. Ben daha ne yapayım. Buharkent- Salavatlı bölgesinde bir tık altında çıktı sınır değerlerinin. Ölçümlerimiz 365 gün devam edecek. Her gün ölçüm yapmaya devam edeceğiz. Aydın halkıyla da paylaşacağız. Değerleri yüksek olan firmalar, cebinizden daha fazla para harcayıp zehirlemeyin kardeşim bizi. Biz bu mücadelemizi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER