Başkan Çankır; Emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız

Başkan Çankır; Emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeni ile yaptığı yazılı basın açıklamasında "Emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız" dedi.

“İşçisi, kamu çalışanı, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla meydanları dolduracağımız 1 Mayıs buluşmamızı bu yıl ne yazık ki Kovit-19 pandemi salgını nedeni ile evlerimizde kutlayacağız" diyen CHP İl Başkanı Ali Çankır yazılı açıklamasında şunları söyledi: 

"Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler olarak, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde umudumuz ve hasretimiz olan memleketin resmini tüm yüreklerde hep beraber çizeceğiz.1 Mayıs’ın önemi bugün olduğu yarınlarda da savunacak olan bizler, küçük bir azınlık için, birkaç patron ve yandaş sermaye için değil, halkın emekçi çoğunluğu için yaşayabileceği huzur dolu bir memleket istiyoruz. Emek kutsaldır, emek çatlayan el, kırılan tırnak, eve yorgun argın gelen baba, ev işlerinden beli bükülen annedir. Onun için emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız. Virüs salgını ve yaşanan ekonomik kriz, öncelikle ücretli çalışan emekçileri etkilemektedir."

Tüketim ekonomisinin dünyayı da tükettiğini, uygulanan liberal politikaların hem ülkeler arasında hem de ülke içinde geliş adaletsiziğine yol açtığını vurgulayan Çankır; "Tüm bu gelişmeler ise dünya toplumları ve bilim çevreleri tarafından değerlendirilmektedir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği gibi parti politikalarımız daha toplumcu, kamucu, emekten yana politikalara evrileceğini göstermekte ve partimiz bu konuda tedbirlerini almaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; Yeni bir demokratik anayasa yapılarak, Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandırmak en önem verdiğimiz önceliğimiz olacaktır. Kuvvetler ayrılığı yeniden tesis edilecek, parlamento güçlendirilecektir. Geliri olmayan ailelere asgari bir gelir sağlanacak, iş imkânları artırılarak sadaka kültürü ortadan kaldırılacaktır." dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeni ile yazılı olarak yaptığı açıklamada vergi sistemi uygulamalarına da değinen İL Başkanı Çankır; "Adil vergi sistemi uygulanacak, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacaktır. Tüketimden alınan, adaletsizliğe yol açan dolaylı vergilerden vazgeçilecektir. Kayıt dışı istihdam kayıt altına alınarak, emekçilerin emeklilik şartları garanti altına alınacaktır. Kamu harcamalarında israfın önüne geçilecektir. Üretimde artı değeri yüksek ürünlerin üretimine önem verilecektir. Sağlık kurumlarına ulaşmak ön koşulsuz ve ücretsiz olacaktır. Konut sorunu kamu yararına uygun, planlı bir şekilde gerçekleştirilerek vatandaşın sağlıkla ve huzur yaşamaları katkı sağlanacaktır. Bu vesile ile Soma’da madencilere atılan tekmeleri, çiftçiye ananı da al git diyenleri, tarımı bitirip, asgari ücretli işçiyi kula minnet ettirenlere unutmayacağımızı bildirir, Bu zorlu günlerde hayatın devamı için canla başla çalışan, başta sağlık emekçileri olmak üzere verdiği emekle yaşama değer katan tüm gizli kahramanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun” ifadelerine er verdi." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER