Başkan Çerçioğlu: İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi kaygı vericidir

Başkan Çerçioğlu: İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi kaygı vericidir

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesinin kaygı verici olduğunu belirterek, “Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Türkiye ,dün gece 'İstanbul Sözleşmesi' adıyla bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden, Resmi Gazete'de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı.

Bu karara sosyal medya hesabından tepki gösteren Başkan Çerçioğlu, “Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi kaygı vericidir.  Umutsuzluğa kapılmadan mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.” ifadelerini kullandı.  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, her fırsatta, her platformda İstanbul Sözleşmenin önemine değinmiş ve sözleşmeye uyulmasını istemiş ve divan başkanlığını yaptığı CHP 37. Olağan Kurultayı'nda kadına şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme tartışmalarına değinerek, "İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmek, kadına şiddete ve cinayetlerinden yana olmak anlamına gelmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER