Bülbül: AKP’nin tek adam rejimi 12 Eylül’ü aratmıyor

Bülbül: AKP’nin tek adam rejimi 12 Eylül’ü aratmıyor
banner102

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül 1980 darbesinin 39’uncu yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül 1980 darbesinin 39’uncu yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada “12 Eylül darbecileri tarafından uygulanan baskıcı, antidemokratik hukuk dışı uygulamalar, bugün iktidar olan AKP eliyle uygulanmaya devam ediyor” dedi.
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümünde basın açıklaması yaparak, darbenin baskıları bugün AK Parti tarafından devam ettirildiğini belirtti. Bülbül, “15 Temmuz FETÖ terör örgütü darbe girişimine karşı birlikte mücadele edilirken ne yazık ki 20 Temmuz’dan sonra sivil darbe anlamında muhaliflere yönelik hukuk dışı hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşanmıştır. Bu dönemde ihraç edilen akademisyen sayısı 5 bin 705 iken bu rakam 12 Eylül askeri darbesinde 120, 12 Eylül’de 31 gazeteci hapisteydi, bugün bu sayı 131. OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile Adil Yargılanma hakkı ve Anayasal hak ve özgürlükler ihlal edilmiş binlerce yurttaş iktidara muhalif olduğu için mağdur edilmiştir” dedi. 
"OHAL REJİMİ DEVAM EDİYOR”
OHAL rejiminin halen devam ettirildiğinin altını çizen Bülbül, açıklamasında, “Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme devre dışı bırakılmıştır. AKP’nin tek adam rejimi ve uygulamaları 12 Eylül’ü aratmamaktadır. Darbenin iyisi kötüsü olmaz. Ülkemizde darbe ikliminden tek çıkış yolu vardır. Bu da Demokrasi ve Özgürlüklerin varolmasıdır. Özgürlükçü Demokratik bir yeni anayasadır. Anayasal hak ve Özgürlüklerin yaşandığı Demokratik laik çağdaş Hukuk Devletinin gerçekleştirilmesidir. 12 Eylül darbesini yapanlar, ‘’Asmayalım da besleyelim mi’’ dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar. Bugün Kenan Evren hatırlanmıyor ama Erdal Eren hâlâ 17 yaşında. Askeri ve sivil tüm darbeler, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik insanlık dışı girişimlerdir. Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılını çalıp ülkemizi karanlığa mahkûm eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum.” şeklinde konuştu..

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 14:07
banner16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER