Bülbül: Gazeteciler cezaeviyle tehdit ediliyor

Bülbül: Gazeteciler cezaeviyle tehdit ediliyor

10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül “Gazeteciler cezaevi ile tehdit ediliyor” dedi.

Basının özgürce hareket edemediği ve halkın haber alma hakkının yerine getirilemediği bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini belirten Bülbül açıklamasında şunları kaydetti:

"Her yıl 10 Ocak, çalışan gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Ancak ülkemizde binlerce işsiz basın emekçisi varken bu günü kutlamak mümkün değil. Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti AKP tarafından gasp edirken, doğru ve tarafsız haber yapan gazeteciler ise cezaevi ile adeta tehdit ediliyor. İfade özgürlüklerini yerine getiren, yurttaşın haber alma hakkını sağlayan gazetecilere yıldırma politikası uygulanıyor, ceza davaları açılıyor.

Bu nedenle basın özgürlüğü açısından 2020 yılı endeksinde Türkiye 154. ülke. 

Bu engeller yüzünden işsizlikle karşı karşıya kalan gazetecilerin sayısı da giderek artmakta. Kayıtlı istihdam oranı %16,94 azalmış. TÜİK verilerine göre bile gazetecilik bölümü mezunları, sosyal hizmet mezunlarının hemen ardından en yüksek işsizliğe sahip kesim.

Ancak bu devran böyle devam etmeyecek. Gazetecilerin haklarına kavuşacağı, gazetecilerin özgür olacağı ve dolayısıyla toplumun da özgürleşeceği günler CHP iktidarı ile gelecektir."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158