Çankır’dan AKP İzmir il Başkanı Sürekçi’ye tepki

Çankır’dan AKP İzmir il Başkanı Sürekçi’ye tepki

Geçtiğimiz günler Eski Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın ADÜ’ye ziyareti sırasında Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na omuz attığı ile ilgili tartışmalara AKP İzmir İl Başkanı Ali Sürekçi’nin müdahil olmasına CHP Aydın İl Başkanı yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, AK Parti İzmir İl Başkanı Ali Sürekçi’nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na yönelik yapılan hareketi ört-pas etmeye çalıştığını savundu.

Çarkır yazılı açıklamasında şunları söyledi.

“İzmir’de partimizin Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısı akabinde yerel gazetelere talihsiz açıklamalar yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekçi mesnetsiz ifadeleri ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na yapılan seviyesizce hareketin savunucusu olmuştur. Bu tavır AK Parti’nin kadına ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin bakış açısının tezahürüdür. Yerel seçimlerde aşama kaydedemedikleri İzmir ve Aydın gibi kentlerimizde belediyelerimize yönelik gerçekleştirilen yetki gasplarını ve başarısızlıklarını örtbas etme amaçlı gündem değiştirme isteklerini anlıyoruz. Ancak; kadın bir siyasetçiye yönelik yapılan bu davranışı onaylamalarını ve savunmalarını anlayamıyoruz. İzmir gibi çağdaş bir kentte bu denli bağnaz düşüncede olabilecek bir İl Başkanı’nı milletin takdirine bırakıyoruz. Mustafa Savaş’ın yaptığı sorumsuzca davranışın akabinde Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bir tavır göstermemesini tepkisizlik olarak savunma biçimine dönüştürme gayretleriniz boşadır. O anda tepki göstermemesi çağdaş Türk kadınına yakışan nezaketindendir, asaletindendir. Bu nedenle AK Parti İzmir İl Başkanı’na tavsiyemiz, kamuoyunun önünde gerçekleşen ve tüm Türkiye tarafından kınanan bu olayın savunuculuğunu yapmak değil, yaşadığı kente yakışan bir birey olarak kim tarafından yapılırsa yapılsın hamaset siyasetini bir kenara bırakarak, kadınların kamusal alandaki yerini ve toplumdaki saygınlığını artıracak davranışlarda bulunmasıdır.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158