CHP İl Kadın Kolları Başkanı Özdemir: Eşitlik olmadan adalet olmaz

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Özdemir: Eşitlik olmadan adalet olmaz

‘Las Tesis’ eylemi yaptıktan sonra hakkında 'cumhurbaşkanına hakaret ‘ten dava açılan ve 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir yaptığı basın açıklaması ile İstanbul sözleşmesinin feshedilmesine sert tepki gösterdi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kabul edilen, uluslararası bir sözleşme özelliği taşıyan İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla feshedilmesine tepki yağdı. CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir de,  basın açıklaması yaparak sözleşmenin feshedilmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi kadınları olarak kadın ve erkek eşitliğine inandıklarını belirten Başkan Özdemir, “Cumhurbaşkanı Kararıyla; kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi Sözleşmesi bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi feshedildi.” dedi.

Erkeklerin sahip oldukları toplumsal, kültürel, hukuki vb. tüm haklar, kadınların da hakkıdır diyerek açıklamasına devam eden Özdemir, “Eşitlik olmadan adalet olmaz.  Bu noktada İstanbul Sözleşmesi; “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olarak uluslararası hukuktaki yerini almıştır. 21. yüzyılın en önemli kazanımlarından olan İstanbul Sözleşmesi ülkemiz topraklarında, İstanbul’da, imzaya açılmış olması nedeniyle de çok değerlidir. “ diye konuştu.

Başkan Ayşe Özdemir, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi, zaten uygulanmayan bir sözleşme olmasına rağmen kaygı vericidir. Bu mücadelemizde önceliğimiz kız kardeşlerimiz, çocuklarımız olmaya devam edecektir. Birbirimize daha sıkı sarılarak, omuz olarak bu düzene boyun eğmeyeceğiz. Umutsuzluk yok! Çünkü biz kadınlar mücadelenin ta kendisiyiz! Kadınları şiddetin her türlüsünden -özellikle aile içi şiddetten- ve cinsel suçlarda zaman kaybetmeden ve onları kaybetmeden korumak zorunda olmamıza rağmen; İstanbul Sözleşmesi’nin sessiz bir şekilde feshedilmesini kabul edemeyiz! Kadınların ve genç kızların erkeklerden daha fazla oranda toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riskine maruz kaldıklarının ve erkeklerin de aile içi şiddetin mağdurları olabileceğinin” bilincinde olarak; demokrasiye, kazanılmış haklara sahip çıkmak ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için diyoruz ki; İstanbul Sözleşmesi yaşatır, yaşatacak!”

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 16:26
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158