CHP Kuşadası İlçe Başkanı Gürbilek’ten AK Parti’ye Soğucak mahallesi tepkisi

CHP Kuşadası İlçe Başkanı Gürbilek’ten AK Parti’ye Soğucak mahallesi tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe’nin Kuşadası Belediye Meclisi’nde kabul edilen Soğucak Mahallesi  1 / 1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar planı ile ilgili paylaşımına tepki göstererek “Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlanan Soğucak Mahallesi 1 / 1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar planı ile yeni bir alan imara açılmamış, aksine 1/ 5000’lik plana uygun olarak çarpık yapılaşmayı önleyici bir plan yapılmıştır” dedi. 
CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“AKP Kuşadası İlçe Başkanı Sayın Gökçe “Bugün tarla yarın arsa” başlıklı bir yazı paylaşmış. Açıklamasında yerel yönetimimizi Kuşadası’nı imara açıp bundan rant elde etmekle suçlamış ve konuyu kamuoyunun takdirine bırakmış. 

Sayın Mustafa Gökçe sizin öncelikle cevap vermeniz gereken konular var. Bunları sıra ile kamuoyu ile de paylaşıp size hatırlatacağız. Milletimizi kuru ekmeğe, çiftçimizi bir avuç toprağa muhtaç ettiniz. Köylümüzün tarım arazilerini GES’lerle JES’lerle yok ettiniz. Ülke yangın yerine dönmüş, siz hala kamuoyuna algı operasyonu peşindesiniz. Milletimiz yutmuyor artık bunları. Sayın Gökçe ya gerçeklerden bihaber bu açıklamaları yapıyorsunuz ya da size birileri yanlış bilgiler veriyor. Her zaman söylediğimiz gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. Asıl gündemdeki konuları örtmek için algı operasyonu yapmaya çalıştığınız; Soğucak Mahallesi 1 / 1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar planı zaten imara açık olan bir bölgede çarpık yapılaşmanın önüne geçecek bir plandır.  Mevcut belediye yönetimimiz tarafından imara açılan 1 metrekare alan dahi yoktur.
 
Sayın Gökçe, her zaman olduğu gibi eksik bilgilerle yola çıktığınız için çelişkilere neden oluyorsunuz. Öncelikle bu alanın 1/5000’lik planı 1994 yılında onaylanarak imara açılmıştır.  Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde, 1 / 5000’lik planı revize edilmiş ve yapılan meclis oylamasında AKP’li meclis üyelerinin de kabul oyu vermesi ile onaylanmıştır. Sormak lazım il meclis üyeleriniz ile dumanla mı haberleşiyorsunuz?
 
Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlanan Soğucak Mahallesi 1 / 1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar planı ile yeni bir alan imara açılmamış, aksine 1/ 5000’lik plana uygun olarak çarpık yapılaşmayı önleyici bir plan yapılmıştır. Bu plan hazırlanırken devletin resmi kurumları olan Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ, Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Müftülük, TEDAŞ gibi kamu kurumlarından uygunluk görüşü alınarak hazırlanmıştır. Bu planda yeşil alan, okul, cami, trafo, yol, park gibi sosyal donatı ve teknik yapılar bölgenin ihtiyacından fazla ve mekansal yapı yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmıştır.
 
Bu plan ile mevcut imarlı alanda çarpık yapılaşmaya müsaade edilmeyeceği gibi yapılaşmaya başlanan fakat sorun yumağı haline gelen ( Soğucak Efes Evleri gibi) parsellerin de imar hattı düzenlenmesi yapılmıştır. Mülk ve imar hattı uyumsuzlukları giderilmiştir. Onaylanan planda konut alanlarına zone 1 ve zone 2 şartı getirilerek 500 metrekare 1 ve 1000 metrekare 1 konut yapılması zorunlu hale getirilmiştir. İddialarınızın aksine bina payları azaltılarak yeşil alanlar artırılmıştır. Mevcut ağaçların korunması şartı getirilmiştir. 

Özetle Sayın Gökçe, Kuşadası Belediyesi tarafından imara açılan bir alan yoktur. Aksine imara açılmış alanlarda çarpık yapılaşmayı önleyici, kamusal alanların fazlalaştırıldığı, doğanın korunduğu bir planlama yapılmıştır. 

Memleketimizi bu üst ölçekli planlarla imara açan AKP hükümetidir Sayın Gökçe. Bu konulardaki hassasiyetini öncelikle Çevre Şehircilik Bakanlığına açacağın bir davayla göster de samimiyetini bütün Kuşadası görsün. Milletimizin aklıyla dalga geçmeyi bırakın artık. Konuşmak İçin siyaset değil halkın çıkarları için siyaset yapın.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158