CHP'li Bülbül, intiharları sordu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, son günlerde sık sık basına yansıyan intihar olaylarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

CHP'li Bülbül, intiharları sordu

Özellikle çocuk ve gençlerin ölümlerinin “intihar” olarak basına yansımasının hayatın olağan akısına aykırı olduğunu ve ölümleri daha da şüpheli kıldığını belirten Bülbül, “Bu olayların kayıtlara intihar olarak geçtiği iddiaları doğru mudur? Olaylarla ilgili derinlemesine soruşturma yapılmakta mıdır?” dedi.  

TUİK verilerine göre ölümle sonuçlanan intihar sayısının 2018 yılında 3 bin 161 kişi olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Bülbül, ölenlerin %75,6'sının erkek, %24,4'ünün ise kadın olduğunu açıkladı.  2019 yılı verilerinin TÜİK tarafından henüz açıklanmadığını belirten Bülbül, 2019 yılı Ocak ayı itibariyle, Türkiye’nin pek çok ilinden, neredeyse her ay yaşları 12 ile 45 arasında değişen kişilerin intihar ettiği ya da intihara teşebbüs ettiği haberleri basına yansıdığını dile getirdi.
 
Son olarak 23 Ekim 2019 tarihinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Oğuz Ege Y’nin, öğrenci evinde intihar ederek yaşamına son verdiğinin iddia edildiğini ifade eden CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Denizli’de 11 yaşındaki bir çocuğun inşaatta, Rize’de ise 13 yaşında bir kız çocuğunun evde kendini asarak intihar ettiği, 9 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun kendisine yapılan kötü muamele sonucu intihar ettiği iddiası basına yansıdı. Özellikle çocuk ve gençlerin “intihar” diye basına yansıyan ölüm olaylarının titizlikle soruşturulması gerekmektedir” dedi.

Bülbül’ün önergesinde şu sorular yer aldı:
2019 Ocak ayı itibariyle ölümle sonuçlanan kaç intihar olayı olmuştur? Bunların kaçı kadın kaçı erkektir? 
İntiharların kaçı işsizlik ve ekonomik nedenlerle ilgilidir? 
İntihar eden kişilerin kaçı 18 yaşının altındadır? Özellikle bu yaş aralığındaki çocukların ölümlerinin “intihar” olarak basına yansıması hayatın olağan akışına aykırıdır ve ölümlerini daha da şüpheli kılmaktadır. Bu olayların kayıtlara intihar olarak geçtiği iddiaları doğru mudur? Olaylarla ilgili derinlemesine soruşturma yapılmakta mıdır?
Kaynak: Aydın'daki intiharlar meclise taşındı 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158