CHP'li Ekiz; AKP'li Vekil ayıplarını kapatma çabasına girmiş

CHP'li Ekiz; AKP'li Vekil ayıplarını kapatma çabasına girmiş

CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim'in "Heykeli bırakıp asli görevlerini yapsınlar" açıklamasına tepki gösterdi. Ekiz, "Belediye Başkanı kadın olan ilimizde, kadına önem verilen çalışmalar yapılmasına muhalif olunamaz" diye konuştu.

CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AKP'li Meclis Üyelerinin 8 Mart'ta kadın erkek temalı heykel yarışması yapılmasına hayır oyu kullanmalarının ardından krize neden olan heykel tartışmasıyla ilgili açıklama yaptı. AKP'nin eşitlik ilkesine aykırı tutum sergilemeye devam ederken Sakarya'da kabak heykeline onay vermesinin anlaşılamaz bir tutum olduğunu kaydetti.

AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim'in CHP kanadına seslenerek "Heykeli bırakıp asli görevlerini yapsınlar" açıklamasına yanıt veren Ekiz, "AKP'li vekil ayıplarını kapatma çabası içine giriyor. Şehrimizin ne yakın zamanda gördüğü ne de göreceği bu garabeti adeta elbise yapıp üstlerine giydiler" dedi.

Kadın ve erkek eşitliğine vurgu yapmak, kadına şiddeti engellemek adına çalışmak her Türk vatandaşının ve kurumun görevi olduğunu hatırlatan Ekiz, "Bu bir kadın belediye başkanına sahip olma şansını üzerinde taşıyan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de görevidir. Her gün kadınlarımız şiddetle, ölümle, tehditle burun buruna yaşarken toplumu bilinçlendirecek, farkındalığı artıracak projeler yapmaktan daha doğal da elzem bir şey olamaz. Bu açıklamaları Aydın için utanç verici ancak partinizin belediyesi olan Sakarya’da şehrin göbeğine konulan bal kabağı heykeli için ne düşünüyorsunuz ben de onu merak ediyorum" şeklinde konuştu.

İktidar partisinin ilgili Bakanlığının kadına şiddette, cinsiyet ayrımcılığında, kadın cinayetlerinde memleketin son 20 yılda çalışmalarının sorgulanması gerektiğinin altını çizen Ekiz, "İlimiz Aydın’a da çok şükür bir hizmetinizi gören olmadı ama; kamuoyunda, kadın erkek eşitliği gibi anaokullarından itibaren çocuklarımıza, gençlerimize öğretmeye, içselleştirmelerini sağlamaya çalıştığımız bir konuda, şehrimizin adının 3-5 kişi bile olsanız manasız muhalefetle anılması kötülüğünü yapmayın. Hülasa lütfen susun" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 00:59
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158