CHP'li Kadınlardan 81 ilde eş zamanlı açıklama

CHP'li Kadınlardan 81 ilde eş zamanlı açıklama

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında, CHP Aydın İl Kadın Kolları, 81 il ile eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenledi. CHP Aydın İl Binası'nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel, MYK Üyesi Nurşen Balcı, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve çok sayıda kadın katıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün, çıkış noktası ve anlamı hakkında açıklamalarda bulunan Özdemir, "Bugün, gücünü, üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor. Tarihe “Mirabel Kardeşler” olarak geçen bu üç kadın; ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler ve defalarca hapse atıldılar. Bir 25 Kasım günü, Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, kardeşlere önce tecavüz etti sonra da öldürüp uçurumdan aşağı attı. Vahşice katledilmeden önce Maria Mirabel’in şöyle demişti: “Belki bize en yakın şey ölüm ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz!” 61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi, bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle, dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, bir yandan örgütlü gücümüzü arttırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte büyütüyoruz" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇIKILMASINI KABUL ETMİYORUZ"
Ülkemizin demokrasiden uzaklaştığını ve kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam ettiğini öne süren Özdemir, "Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; "Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm" demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız" diye konuştu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158