CHP Milletvekili Bülbül; Su krizi çiftçileri vurdu

CHP Milletvekili Bülbül; Su krizi çiftçileri vurdu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Valiliğinin 2021 yılı sulama sezonunda bazı bölgelerdeki çiftçilere sadece 2 kere sulama suyu verilmesi yönündeki kararını Meclis’e taşıdı.

CHP’li Bülbül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istemiyle verdiği soru önergesinde AKP’nin arazi planlaması, kentleşme, enerji politikalarının denetimden ve temiz enerjiden uzak olması yönündeki politikalarını eleştirdi ve tüm bunların yaşamın devam etmesi için zorunlu olan gıdanın ve suyun içinde bulunduğu krize neden olduğunu söyledi.

TÜRKİYE SU KITLIĞI ÇEKİYOR

Önergesinde DSİ’nin verilerini de paylaşan Bülbül şunları belirtti:

“Türkiye’de yıllık kişi başına düşen su miktarı yaklaşık 1519 m3’tür. Bu miktar ile de Türkiye, su kıtlığı çeken ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Ayrıca TÜİK, Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağını öngörmektedir. Bu durumda, kişi başına düşen su miktarının 1.120 m³/yıl olması beklenmektedir.”

BARAJLAR BOŞALDI

“Bir diğer yandan kullanılabilir suyun %70’i tarımda tüketilmektedir. Tarımsal üretimde suyun payı yadsınamaz bir gerçekken suyun verimli kullanımı açısından da planlı olunması gerekmektedir. Yılları içerisinde su kaynaklarımızın alarm vermeye devam etmesine rağmen gerekli tedbirler alınmamış, iklim değişikliği ile mücadele adına bir mücadele politikası güdülmemiş ve gerçekçi su politikaları oluşturularak uygulanmamıştır. Aydın ilinde bulunan Adnan Menderes Barajı’nın doluluk oranı yüzde 24, Kemer Barajı’nın yüzde 51, Adıgüzel Barajı’nın doluluk oranı ise yüzde 21 seviyelerinde seyretmektedir. 2020 yılında 750 milyon metreküp su olan barajlarında, bu yıl 250 milyon metreküp su olduğu tahmin edilmektedir. Barajlarda doluluk oranının az seviyede kalması içinde bulunduğumuz dönemde, tarımsal üretim de bu krizden doğrudan etkilenmektedir.”          

ÇİFTÇİYE SU VERİLMEYECEK

“Aydın Valiliği bu çerçevede “Kısıtlı Sulama Programı” başlatmış, program kapsamında 2021 yılı sulama sezonunda Adıgüzel, Kemer ve Çine Barajı’ndan sulanan Akçay, Aydın, Bozdoğan, Koçarlı ve Söke sulamalarında çiftçilere sadece 2 kez su verilmesi kararı alınmıştır. Suyun tasarrufu ve verimli kullanılması önemliyken çiftçinin suya erişiminin zorlaşması ve ekilen ürünlerin bu durumdan etkilenecek olması endişe yaratmaktadır.”

Bülbül, önergesinde Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

 1. Su yönetiminin ivedilikle ele alınması açısından ulusal bir su politikasının ele alınması planlanmakta mıdır?
 2. Su havzalarının korunması için yürütülen çalışmalar nelerdir?
 3. Atık suların arıtımının sağlanması için çalışmalar planlanmakta mıdır?
 4. Yağmur sularının değerlendirilmesi için çalışmalar planlanmakta mıdır?
 5. Sulama suyunun dağıtımında yaşanan kayıplar için ne gibi iyileştirme çalışmaları yürütülmektedir?
 6. Son 10 yıl içinde Aydın ilindeki barajların ayrı ayrı doluluk oranları nelerdir?
 7. Aydın ili Söke ilçesinde yer alan Kipaş Kağıt fabrikası bir yıl içerisinde toplam 7.920.000 m3 su kullanacaktır. Tarımsal üretimde su kullanılamazken çevresel risklerin fazla olduğu bir projenin su varlıklarını tehdit etmesi kamu politikalarıyla ve kamu yararıyla ne kadar uyumludur?
 8. Önümüzdeki dönemde çiftçilerin ekeceği ürünlerin cinsi açısından tereddütler yaşadığı bilinmektedir. Bu kapsamda tarımsal üretimin planlanması açısından bir çalışma mevcut mudur?
 9. Çiftçilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
 10.  Aydın’da ne kadarlık bir alanda modern sulama yöntemleri uygulanmaktadır?
 11. Modern sulamaya geçişin arttırılmasıyla ilgili nasıl bir çalışmanız vardır?

Sulama suyunun azalmasından dolayı çiftçilerin tarımsal ürün tercihlerini değiştirdikleri ve buğday ekimine yöneldikleri bilinmektedir. Bu kapsamda ekilen ürün türü toplam ne kadar alanda değişmiştir?

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 14:19
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158