CHP Milletvekili Bülbül’den soru önergesi

CHP Milletvekili  Bülbül’den soru önergesi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a Çine'de yapılacak olan maden ocağı hakkında soru önergesinde bulundu. "Yerleşim yerlerine bu kadar yakın derecede maden tesisi kurulması ilgili mevzuata aykırıdır" diyen Bülbül, "Bu konuda, ÇED sürecini durdurmayı düşünmüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

"Aydın’ın Çine İlçesi Mutaflar Mahallesi mevkiinde Aktaş Maden Taahhüt İnşaat Oto Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından maden arama faaliyeti için ÇED başvurusunda bulunulmuştur. Şirketin projenin tanıtım kısmında 1.307,63 Hektarlık ÇED alanı içerisinde gerçekleştirileceği, sahada tarım ve orman alanının bulunduğu, maden için patlatma yöntemi kullanılacağı, bu yönteminde toz emisyonu ve araçların gürültü kirliliği oluşturacağı belirtilmiştir." diyen Milletvekili Bülbül, soru önergesinde şunları sordu:

"ÇED başvuru dosyasında ise şirketin toplam ruhsat sahası 1.732,68 Hektar olarak gösterilmiştir. Yani ÇED raporu alınan alan ile ruhsat alanı birbiriyle uyuşmamaktadır. Oysa ruhsat sahasının tamamını kapsayacak biçimde ÇED raporu hazırlanmalıdır.

Yine ÇED başvuru dosyasında ruhsat alanı içerisinde konutların olduğu belirtilerek fotoğrafları yayınlanmıştır.

Bunların yanı sıra ÇED alanı içinde zeytin ağaçlarının bulunduğu, hatta ruhsat alanı içinde de kısım kısım zeytin ağaçları olduğu, Mutaflar Köyünün Murtab mevkiinde Helenistik döneme ait oda tipi Talos ve Karya tipi mezarlar olduğu tüm bunlara rağmen 250-300 m2’lik bir alanda numune amaçlı patlatma yöntemiyle maden çıkarma çalışmaları yapıldığı öğrenilmiştir.

Bu bağlamda; Adı geçen şirketin ruhsat faaliyetleri durdurulmuş mudur? Durdurulduysa nedeni nedir?

Ruhsat sahasının tamamı için ÇED başvurusu yapılmamıştır, ÇED sürecini durdurmayı düşünüyor musunuz?

Ruhsat sahasına yakındaki yerleşim alanları olarak köy merkezleri gösterilmiştir. Ancak köy merkezi dışında da evler olduğu ÇED başvurusunda görülmektedir. Yerleşim yerlerine bu kadar yakın derecede maden tesisi kurulması ilgili mevzuata aykırıdır. Bu konuda, ÇED sürecini durdurmayı düşünmüyor musunuz?

Madenin çıkarılması aşamasında yapılacak patlatma işleminin insan sağlığına etkileri ve ekolojik zararın ne olacağı araştırılmış mıdır? Ayrıca deprem bölgesi olan Aydın’da yapılacak patlatma işleminin riskleri araştırılmış mıdır ?

Yönetmeliğe göre çalışma yapılacak sahanın zeytin ağaçlarına olan uzaklığı en az 3 km olmalıdır. ÇED başvurusu incelerken, bu koşulu göz önünde bulundurarak başvuruyu reddedecek misiniz?"

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158