CHP’li Bülbül; 15 kuruşluk destek yalan oldu!

CHP’li Bülbül; 15 kuruşluk destek yalan oldu!

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “müjde” diye açıkladığı 15 kuruşluk zeytin desteğinin hala ödenmediğini, 2021 yılı için ise ödeme durumunun belirsiz olduğunu söyledi. Bülbül, “15 kuruşu üreticiye çok gören Bakan AKP’lilerin gelir kapısı haline gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ndeki yönetici maaşlarını sır gibi saklıyor” dedi.
 
Zeytin üretiminde dünya’da 3. sırada olan Türkiye’de üreticinin yüzü gülmüyor. Üretim maliyetlerinin altından kalkamayan zeytin üreticisi Mayıs ayında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle de zarara uğradı. Konu hakkında açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül şunları söyledi:
 
“Yılın başına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ‘müjde’ diye açıklanan kilogram başına 15 kuruşluk destek bu sene üreticiye verilmedi. Mart ayında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle yapılması gereken hasar tespiti de hala tam olarak yapılmış değil. Yapılan yerlerin ödemelerinde aksaklıklar var. Çiftçinin üretime devam edebilmesi için desteklenmesine ihtiyaç var. Ancak hükümetten tek bir adım yok.”

BAKAN ÇİFTÇİYİ OYALIYOR
“15 kuruşu bile üreticiye çok gören Bakan, çiftçi yerine AKP’lilerin gelir kapısı haline gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ndeki yönetici maaşlarını sır gibi saklıyor. Bakan Pakdemirli ‘Ben zeytinin daha çok dikilmesi gerektiğine inanıyorum’ derken diğer yandan başka bir Bakan zeytin ağaçlarının yanı başındaki arazileri maden işletmeleri için ihaleye çıkarıyor.”
 
AKP İKTİDARINDA TARIMSAL ÜRÜNLER KORUNAMIYOR
Zeytin üretimin önemli bir kısmın da Aydın’da olduğunu söyleyen Bülbül, “Tarım ve Orman Bakanlığının 2019 yılı verilerine göre Aydın’ın 384.027 ton ile Türkiye zeytin üreticiliğinde payı %25,18’tir. Aydın’ın ülke genelinde zeytin üretimindeki payı bu kadar önemliyken üretici emeklerinin karşılığını alamıyor. Acilen zeytin üretimi hakkında bir çalışma yapılarak düşen rekoltenin sebepleri araştırılarak iyileştirme planları oluşturulmalı, üreticimize destek verilmelidir” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Coşkun
İsmail Coşkun - 3 yıl Önce

İlginize çok teşekkür ederim vekilim

liste
SIRADAKİ HABER

banner158