CHP’li Bülbül: Artık suç değil ifade özgürlüğü yargılanıyor

CHP’li Bülbül: Artık suç değil ifade özgürlüğü yargılanıyor

CHP’li Bülbül Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın verdiği hutbenin içeriğiyle ilgili Ankara Barosu’nun yaptıkları basın açıklamasıyla nedeniyle yargılanmasına tepki gösterdi. Bülbül, “Türkiye’de hukuk tersine döndü. Artık suç değil ifade özgürlüğü yargılanıyor” dedi. 

Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara’daki Hacı Bayram Camisi'nde verdiği hutbesiyle ilgili “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması” başlıklı bir açıklama yayınlamış, o dönem Ankara Baro Başkanı olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve yönetim kurulu hakkında dava açılmıştı. 

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül de destek verdi. Duruşma öncesi açıklama yapan Bülbül şunları söyledi: 

“Bugün burada savunmanın yargılanmasını utanç içinde karşılıyoruz. Hukukun en önemli ayağı olan savunmanın, bir kesimi nefret söylemleriyle hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı’na yönelik yaptığı açıklama ifade özgürlüğü hakkı kapsamındadır. Ama ne yazık ki hukuk bizim ülkemizde tersine döndü. Eşitlerin değil üstünlerin hukukunun işlediği bu karanlık dönemde nefret suçu değil, ifade özgürlüğü yargılanıyor. Baro bu ülkede ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, güçsüzlerin, yoksulların kısaca hak ihlaline uğrayan her kesimin yanındadır. Herkes için adalet diyen savunmanın bugün sanık sandalyesine oturtulması kabul edilmez. Bugün hem savunmanın hem de baromuzun yanındayız.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158