CHP’li Bülbül, Aydın’ın sorunlarını Bakan’a anlattı

CHP’li Bülbül, Aydın’ın sorunlarını Bakan’a anlattı

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında Bakan Bekir Pakdemirli’ye Türkiye Ziraat Odaları Birliği Aydın raporundan bahsetti. Bülbül, raporda Aydın'ın Nazilli ilçesinde son yıllarda kestane ağaçlarında görülen dal kanseri ve Ağaç Kızılkurdu hastalık ve zararlısının hızla yayılmakta olduğu ve ağaçlarda ciddi zararlar oluşturduğunun yer aldığını belirtti ve “Mücadele yöntemleriyle ilgili olarak Bakanlık ve üniversitelerin çiftçileri bilgilendirecek gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir” dedi. 

TARIM ÜRÜNLERİ AĞIR METAL ALTINDA 
Bülbül, tarım ürünlerini olumsuz etkileyen bir başka unsurun JES’lerden olduğunu söyledi.  Bölgede bulunan jeotermal enerji santrallerinde kullanılan, içeriğinde ağır metal ve bor bulunan atık sularının Menderes Nehri'ni kirlettiğini, tarımsal sulamada kullanıldığında için toprak yapısını bozduğunu belirtti. Bülbül “Koruma önlemleri alınmadan ve denetimsiz bir biçimde sürdürülen JES enerji yatırımlarının tarım alanlarına olumsuz etkileri şu ana kadar göz ardı edildi. Bu durum tarım yapılacak alanların giderek daralmasına yol açıyor. Ayrıca jeotermal tesislerin buharları bölgede nem oranını artırmakta ve ürün kalitesinde bozulmalara neden olmakta. Bölgede kanser ve solunum yolu hastalıkları da giderek artmaktadır dedi.

DENİZ PATLICANLARININ AVLANMASI YASAKLANSIN 
Aydın’ın bir başka sorunu olan deniz patlıcanı avından da bahseden Bülbül, “Deniz ekosisteminde çok önemli görevleri vardır. Bir deniz patlıcanı 150 bin ton deniz kumunu temizleyebiliyor. Ancak deniz patlıcanı avı bu ekosistemi bozmaktadır. Bu nedenle deniz patlıcanına avlanma yasağının getirilmesi gerekmektedir ve kaçak avların caydırılması için cezalar arttırılmalıdır.  

ET VE SÜT KURUMU PİYASAYI DENGELEMELİ 
Yem fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle Aydın’da hayvancılığın da sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirten Bülbül, bu nedenle yurttaşların hayvanlarını kesmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bülbül, Et ve Süt Kurumunun devreye girerek piyasayı mutlaka dengelemesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 15:03
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158