CHP’li Bülbül: Ekonomik krize rağmen israf devam ediyor

CHP’li Bülbül: Ekonomik krize rağmen israf devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşülmesiyle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmeleri bitti. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın bulunduğu son görüşmede CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kamu kaynakları harcamalarının şeffaf olmadığından ve Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden bahsetti. 

İSRAF YÖNETİM TARZI OLDU
“Ekonomik kriz, pandemiyle ekonomik buhrana dönüşmüş durumda. Yurttaşlar ciddi ekonomik problemler yaşarken ve geçim derdi içindeyken kamu kaynaklarımızın kamu hizmetine özgülenip özgülenmediğini, nereye harcandığını ne yazık ki bilemiyoruz. Şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim tarzı yok. İçinde bulunduğumuz ekonomik dar boğaza rağmen israf, yönetim tarzı hâline gelmiş durumda. Sayıştay raporlarına göre Cumhurbaşkanlığının yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3,6 milyar TL olmuş. Sarayın lalelerine 1,3 milyon harcanmış, kırtasiye gideri 3 milyon TL. Taşıtlar kalemine harcanan miktar ise 506 milyon liradan 1,2 milyar TL'ye çıkmış.”

DİYANETİN BÜTÇESİ KATLANARAK ARTIYOR
“Diyanet İşleri Başkanlığı 2018'de 60 milyon TL'si fitre ve zekattan olmak üzere toplam 1,2 milyar TL gelir elde eden, yurt dışındaki cami inşaatları için yaklaşık 500 milyon dolar para harcayan, kim oldukları belli olmayan dernek ve vakıflara 300 milyon TL yardım yapan, bütçesi 8 bakanlıktan fazla olan, ‘Maaşını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ diyerek vatandaşlardan Mart ayında SMS'le 10 TL isteyen bir başkanlık. Vakıflara gelir akarken ve bütçe katlanmaya devam ederken Kurumun vatandaşlardan bağış istemesi size ne kadar adil geliyor? 2018'de 7,7 milyar TL, 2019'da ise 10,4 milyar ödenek ayırdığınız kuruma 2020 yılı için 11,5 milyar TL ayrılmış. Üstüne üstlük, 2019'da Başkanlığın ödenek üstü gider tutarı 121.467 liraydı, 2021'de ayırdığınız ödenek ise 12 milyar 977 milyon TL. Bu hâliyle Diyanet, 7 bakanlık ve 12 başkanlığın bütçesini geride bırakıyor. Bunların arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve hatta, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da var.” 

FAİZE HARAM DEDİLER 2,1 MİLYON LİRA KAZANDILAR

“Üstüne üstlük, Diyanet, 2019 yılında cami ve Kur'an kursu derneklerine 29 milyon TL aktarmış. 2018 ve 2019 yıllarında "kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler" adı altında vakıf ve derneklere aktardığı para ise 123 milyon 700 bin TL. Şimdiye kadar topladığınız ve aktardığınız paraların nerelere harcandığı ne kadar adil? Diyanet bir türlü doyamıyor. Hutbelerinizde "haram" dediğiniz faizdense Sayıştay raporuna göre yine para kazanmışsınız. Kurum, Başkanlık olarak 259.817 lira, döner sermaye olarak da 1 milyon 937 bin 557 lira faiz geliri elde etmiş. Yani Diyanet faizden toplam 2,1 milyon lira kazanmış.”
    
CHP’li Bülbül konuşmasının ardından Oktay’a şu soruları yöneltti: 

1- Diyanet İşleri Başkanlığı hangi vakıflara ve derneklere yardım yapmıştır? Yaptığı yardımların toplam bütçesi ne kadardır?
2- Ensar Vakfına 2019 ve 2020 yıllarında ne kadar yardım yapılmıştır?
3- 2019 ve 2020 yıllarında ne kadar fitre ve zekât toplanmıştır? Bu paralar nereye harcanmıştır?
4- Diyanet İşleri, personel sayısını neden artırma ihtiyacı hissetmiştir?
5- Elde edilen faiz geliri ortadadır. Size göre faiz haram mıdır?
 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158