CHP’li Bülbül; Gübre stokları bitti çiftçi perişan

CHP’li Bülbül; Gübre stokları bitti çiftçi perişan

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübre stokunun bittiğini söyledi. Bülbül “Çiftçilerimizin özel sektörden gübreyi peşin para ile almak zorunda kalıyor” dedi.

CHP’li Bülbül konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde son yıllarda iktidarın ithalata dayalı tarım politikaları, desteklerin verilmemesi, artan girdi maliyetleri ve salgın sürecinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok çiftçinin üretimden vazgeçtiğini belirterek “Hal böyleyken üretici ve çiftçiye destek olmak amacıyla kurulmuş, vadeli olarak ürün alınabilen Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre olarak adlandırılan gübrenin stoklarda kalmadığı, çiftçilerimizin özel sektörden gübreyi peşin para ile almak zorunda kaldıkları yönünde bilgi gelmektedir. Gübre, tarımsal üretimde olmazsa olmaz bir araçtır. Ancak, ne yazık ki gübreye erişilememesi çiftçinin endişelenmesine ve üretimin etkilenmesine neden olmaktadır” dedi.

Bakan’a gübrenin stoklarda kalmadığı yönündeki iddiaları yönelten Bülbül, şu soruları sordu:       

  1. Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre olarak adlandırılan gübrenin stoklarda kalmadığı, bu nedenle de çiftçilerin gübreye erişemediği iddiaları doğru mudur?
  2. Tarım Kredi Kooperatiflerinde üre gübresinin satış fiyatı ne kadardır?
  3. Gübrenin son 10 yılda fiyat değişimi yıllara göre ne şekilde olmuştur?
  4. Son 5 yılda ülkemizde yıllara göre belirtilmek üzere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla gübre satışı ne kadardır?
  5. Son 5 yılda Aydın’da yıllara göre belirtilmek üzere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla gübre satışı ne kadardır?
  6. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle küresel ticarette yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak çiftçimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan gübrenin tedarikinde bir sorun yaşanmaması için alınan herhangi bir önlem var mıdır?
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158