CHP’li Bülbül kaçak kazıyı Bakan’a sordu

CHP’li Bülbül kaçak kazıyı Bakan’a sordu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesinde izinsiz yapılan jeotermal faaliyetler için yapılan kazıyı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. Bülbül, “Salgın döneminde jeotermallerle ilgili her türlü barışçıl ve hak savunuculuğu eylemleri yasaklanırken ve yurttaşlara maske ve mesafe bahane edilerek idari para cezaları kesilirken izinsiz kazıların devam etmesi ve bu kazılara göz yumulması kabul edilmez” dedi.

Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesi'nde, 15 Nisan 2021 günü saatler süren elektrik kesintisinin nedeninin Karyek Jeotermal isimli firmanın elektrik dağıtım şirketi AYDEM'e haber vermeden yaptığı kazının olduğu ortaya çıkmıştı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül konuyu Meclis’e taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül, “Yapılan kazıda organize sanayi bölgesini besleyen müstakil elektrik kablolarının kopartıldığı ve sanayi kuruluşlarının da kesinti sebebiyle üretim yapılamadığından büyük zarara uğradığı ifade edilmiştir. Salgın döneminde jeotermallerle ilgili her türlü barışçıl ve hak savunuculuğu eylemleri yasaklanırken ve yurttaşlara maske ve mesafe bahane edilerek idari para cezaları kesilirken izinsiz kazıların devam etmesi ve bu kazılara göz yumulması kabul edilmez” dedi.

CHP’li Bülbül Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

   1. Adı geçen firma hangi proje kapsamında faaliyetlerini yürütmektedir?
   2. Proje hakkında ÇED süreci yürütülmüş müdür?
   3. Firmanın ilgili proje kapsamında kazıyı yapmak için izinleri mevcut mudur?
   4. Kazı projenin hangi faaliyeti kapsamında yapılmaktadır?
   5. Bölge ekonomisinde gerçekleşen mevcut zarar kapsamında oluşan zarar ne kadardır?
   6. Ortaya çıkan zararın nasıl telafi edilmesi planlanmaktadır?
   7. İlgili firmaya herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?
   8. Yaptırım uygulanacaksa bu yaptırım nedir, para cezası ise değeri ne kadardır?
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158