CHP’li Bülbül: Kadınların iş gücüne katılımında en düşük ülke Türkiye!

CHP’li Bülbül: Kadınların iş gücüne katılımında en düşük ülke Türkiye!

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AKP iktidarının kadınları yok sayan, kadını sadece eve ve eş olma durumuna hapseden politikalarından dolayı sert sözlerle eleştirdi. 

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AKP’nin kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gördüğünü belirterek, “Türkiye, 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda 156 ülke arasında maalesef 133. sırada. Türkiye’de son 10 yılda en az 2 bin 534 kadın, erkekler tarafından katledildi” dedi. 

“KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIMINDA EN DÜŞÜK OLAN ÜLKE TÜRKİYE!” 
CHP’li Süleyman Bülbül, “Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin 20 yıllık AKP iktidarında geldiği vahim durum, artan şiddetten düşük istihdam oranlarına kadar yaşamın her alanında gözlemleniyor. Türkiye’de son 10 yılda en az 2 bin 534 kadın, erkekler tarafından katledildi. 

Yalnızca Kovid-19 salgınından dolayı yapılan kısıtlamaların olduğu 2020 yılında 16-17 yaş grubunda 13 bin kız çocuğu evlendirildi. OECD ve Avrupa ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılımında en düşük olan ülke Türkiye.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre 2021 itibarıyla Türkiye, 15 yaş üstü kadınların iş gücüne katılımları açısından 187 ülke arasından 165. sırada.” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRKİYE KÜRESEL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNDE 156 ÜLKE ARASINDA 133. SIRADA”
CHP’li Bülbül, “AKP’nin, kadını yok sayan, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyen, kadını sadece eve, anneliğe ve eş olma durumuna hapseden politikaları yüzünden Türkiye, 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda 156 ülke arasında maalesef 133. sırada.

Türkiye’de iş gücüne katılımda erkeklerin oranı yüzde 71, kadınların ise yüzde 34… İş gücüne katılmayan kadınların oranının 27 AB ülkesindeki ortalaması yüzde 32,5 iken, Türkiye’de ise yüzde 65’le bunun iki katıdır. Türkiye’deki kadın istihdam açığı, AB ve Avrupa ülkelerinin tam 3,5 katı. Bu vahim, üzücü tablo AKP iktidarının eseridir.” dedi. 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158