CHP’li Bülbül: Öğretmenlik Meslek Kanunu Anayasa’ya aykırı

CHP’li Bülbül: Öğretmenlik Meslek Kanunu Anayasa’ya aykırı

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu dün Genel Kurul görüşmelerinin ardından muhalefet partilerinin itirazına rağmen Meclis’te kabul edildi. Görüşmeler sırasında söz alan Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin kanunda yer almadığını bununda yaklaşık 400 bin öğretmene denk geldiğini söyledi. Kanunun Anayasa'nın 2'nci, 7'nci ve 128’inci maddelerine açıkça aykırı olduğunu belirten Bülbül şunları söyledi: 

“Değerlendirme kurulu adı altındaki sistemin neyi değerlendireceği belli değil ve Millî Eğitim Bakanlığına yönetmelik hazırlama yetkisini veriyorsunuz. Anayasa'nın 128'inci maddesine göre, öğretmenlerin özlük hakları ve diğer düzenlemeler kesinlikle kanunla düzenlenir. Sizler kanun dışında düzenlemeler yapacaksınız ve bunu yönetmeliklere bırakacaksınız. Anayasa Mahkemesinin verdiği karar açık ve net. Bu düzenleme yönetmeliklere bırakılamaz.” 

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER 
Bülbül, öğretmenlerin başlıca sorunlarından birinin atanamama olduğunu belirterek, atanamadığı için çalıştığı inşaatta hayatını kaybeden Fedai Altun’un Meclis kürsüsünden fotoğrafını gösterdi. Bülbül AKP sıralarına dönerek, “Beden eğitimi öğretmeni olan Fedai öğretmen, çalıştığı inşaatta elektrik akımına kapılıp hayatını kaybetti. Son tweeti ‘Alın size 83 puanın mükâfatı’ oldu. Hiç bilmedikleri işlerde çalışırken iş kazalarında, iş cinayetlerinde ölmelerinden hiç rahatsızlık duymuyor musunuz? Atanamayan öğretmenler arkalarında bir not bırakıp intihar ediyor, hiç mi vicdanınız sızlamıyor” diye sordu. 

3600 EK GÖSTERGE TEPKİSİ 
Bülbül, 3600 ek göstergenin 2023'ün Ocak ayında getirilmesine de tepki gösterdi. “Neden 2023'ün Ocak ayında geliyor? Öğretmenlerin şu anda 3600 ek göstergeye ihtiyaçları yok mu? Getirmiyorsunuz, çünkü kararları Millî Eğitimin hiyerarşisi vermiyor. Kararları sarayda bulunan eğitim kurulu veriyor. Sizler karar verme durumunda değilsiniz” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158