CHP’li Bülbül okullardaki güçlendirme çalışmalarını sordu

CHP’li Bülbül okullardaki güçlendirme çalışmalarını sordu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Söke ilçesindeki okullar başta olmak üzere Aydın’da depreme dayanıksız okullarla ilgili yapılan çalışmaları sordu. 

İzmir’de meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremin Aydın ilinde de büyük ölçüde hissedilmesi ve bazı ilçelerde binaların hasar görmesi akıllara depreme dayanıksız okulları getirildi. CHP’li Bülbül, birçok velinin çocuğunu okula göndermekten çekindiğini ve öğrenciler eğitimlerine endişe ile devam ettiğini belirterek, “Eğitim saatinde yaşanacak bir depremin telafisi mümkün olmayacak sonuçları doğurabilmesi olasıdır. Söke ilçesinde deprem güçlendirme kararı bulunan okullar bulunmaktadır.  Eğitim-Sen Söke Temsilciliği özellikle 02-07 Kasım tarihleri arasında eğitime ara verilmiş olan 950 öğrencinin eğitim gördüğü ve 55 personelin hizmet verdiği Nebahat Alpan İlköğretim Okulu’nun geçmiş yıllarda %49’luk dayanıklılık raporu olduğunu ve okulun risk taşıdığını belirtti” dedi. 

CHP’li Bülbül, Bakana şu soruları yöneltti: 
1- Aydın’da depreme dayanıksız olduğu belirlenen 160 okul için güçlendirme çalışmalarına başlanmış mıdır? 
2- Aydın’da yıkım kararı verilen 15 okul için yıkım kararı gerçekleşmiş midir? Okullarda eğitim-öğretime devam edilmekte midir? 
3- Söke’de depreme dayanıksız kaç okul tespit edilmiştir? Bu okullar için güçlendirme çalışmasına başlanmış mıdır? 
4- Güçlendirme çalışmaları yapılacağı sırada okulda eğitim gören öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri için nasıl bir yöntem izlenecektir? 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER