banner217
banner222

CHP’li Bülbül: Sarayın günlüğü 3 bin 539 asgari ücrete denk

CHP’li Bülbül: Sarayın günlüğü 3 bin 539 asgari ücrete denk

2021 yılında uygulanacak asgari ücretin yüzde 21.56 oranında zamlanarak 2 bin 324 TL'den 2 bin 825 TL'ye çıktığı açıklandı.
 
CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan asgari ücretin yeterli olmadığını belirterek “Yandaşlara milyarlar peşkeş çekiliyor ama konu işçinin, emekçinin hakkı olduğunda kıt kanaat rakamlar önümüze sunulmaya devam ediyor” dedi.
 
CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, “Milyarlık ihaleler hiç konuşulup incelenmeden, toplantı bile yapılmadan bir telefonla yandaş şirketlere alelacele peşkeş çekiliyor.  Kamunun hizmet ve mal alımları kamu ihalelerine bile konu olmuyor. Mesele bu ülkenin işçisine, emekçisine gelince Asgari Ücret Belirleme Komisyonu haftalardır toplanıyor ama belirlenen ücret ne işçinin emeğinin karşılığına denk düşüyor ne de yurttaşın tenceresini kaynatmaya yetiyor.
  
Sarayın bir günlük masrafı 10 milyon lira. Bu rakam 3 bin 539 kişinin asgari ücretine karşılık geliyor. Sarayın, giyecek, mefruşat ve tuhafiye yıllık gideri 13 milyon lira 4 bin 601 asgari ücrete denk. Erdoğan'ın bir günlük maaşı ise 2 bin 933 lira. Yani Erdoğan, işçinin emekçinin alın teriyle bir ay boyunca çalışıp aldığı maaşı lüks sarayında bir gün oturduğunda kazanıyor. Ülkenin bir tarafı açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, AKP iktidarı vicdana sığmayan rakamlarla hala şatafat peşinde” dedi. 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158