CHP’li Bülbül: Yargı kamu adına değil saray adına karar veriyor

CHP’li Bülbül: Yargı kamu adına değil saray adına karar veriyor

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, belediyelerin yardım toplayamayacağına ilişkin yayımlanan genelgeye ilişkin verilen Danıştay kararı hakkında yazılı açıklama yaptı.
Açıklamasında AKP iktidarının mevzuatı değil kendi ürettiği düşman hukukunu uyguladığını ifade eden Bülbül şunları söyledi:
“Kanuna göre Belediyelerin görevlerinden biri sosyal hizmet ve yardımdır. Belediyelerin şartsız bağış kabul etme yetkileri vardır. Ama Danıştay tüm bu hükümleri hiçe saymıştır.  Bu kuvvetler birliğinin ve bağımlı yargının göstergesidir.”
“Salgının yarattığı hem ekonomik krizi hem de sağlık krizini CHP’li belediyeler bir nebze olsun azaltmak için uğraşırken, yasal olarak kendilerine tanınmış hakkı kullanan belediyelerin yaptıkları yardımlar mahkeme kararı olmaksızın genelge ile durduruldu. Yardım toplama ve bağış toplama arasında fark vardır. Toplanan paraların defalarca bir yardım kampanyası olmadığı ifade edildi. Belediye Kanununa göre “sosyal hizmet ve yardım” belediyelerin görevleri ve sorumlulukları arasında düzenlenmiştir. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine yapılacak sosyal hizmetler ve yardımlar da yine Kanuna göre belediye giderleri arasındadır. Ama AKP yurttaşın sağlığını değil CHP’ye karşı kullandığı düşman hukukunu sürdürmeyi tercih etti. Evine ekmek götüremeyen, maske bulamayan yurttaşı değil siyasi itibarını düşündü. Kendisinin yapmadığı yardımı kimsenin yapmasına izin vermedi.”

Bülbül, açıklamasında yargının siyasallaştığına dikkat çekerek, “Yargı artık kamu adına değil Saray adına karar veriyor. Verilen kararlar bunun en somut örneğidir. Siyasallaşan yargı verdiği kararlarla ne yazık ki tek adam rejimini pekiştirmektedir” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158