CHP’li Bülbül’den Sivas katliamı için kanun teklifi

CHP’li Bülbül’den Sivas katliamı için kanun teklifi

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Madımak Oteli’nin “Madımak Utanç Müzesi” olması için kanun teklifi verdi. 
CHP’li Bülbül Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde, Sivas Katliamının ülke tarihinde ve toplumsal hafızada önemli bir yeri olduğunu belirterek, “İnsanlık suçu olarak kabul edilmesi gereken katliam vicdani ve ahlaki değerleri yıkmış, Anayasa’nın ‘kişinin yaşama hakkına, maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz’ ilkesini ayaklar altına almıştır. Olayların ardından yapılan yargılamalardaki eksiklik ve tarafgirlik ve ceza alan sanıkları Cumhurbaşkanının özel affı ile cezaevinden çıkartılması ise kamu vicdanını bir kere daha yaralamıştır” dedi. 

DEVAM EDEN TEHDİTLERE KARŞI BİR TUTUM
Bülbül, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas il merkezindeki o dönemde Madımak Oteli olan şimdi ise Sivas Bilim ve Kültür Merkezi haline getirilen yerin, “Madımak Utanç Müzesi” yapılarak öldürülen aydınların anılarının yaşatılması ve o dönemdeki olayların unutulmamasını amaçladığını belirtti. Bülbül, ayrıca kanun teklifiyle Alevilere yönelik katliamlar ve devam eden tehdide karşı bir tutum benimsenmesini hedeflendiğini söyledi. 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158