CHP’li Bülbül’den soru önergesi

CHP’li Bülbül’den soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü'nün öğrencilerin dua ve hadis okuyarak video çekmelerini istediğini belirterek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Bülbül konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Ramazan ayının başlamasıyla Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Eğitimde Ramazan Günlükleri” adıyla etkinlik düzenlendiğini ve proje kapsamında dua ve hadis okuma, kapı süslemesi gibi etkinlikler yer aldığını söyleyen Bülbül, ‘İlçe Müdürlüklerine “Öğrencilerimizin yapacağı bu etkinliklerin bir fotoğrafını sosyal medya hesaplarımızda ve Aydın Öğrenci Akademisi web sitesinde yayınlamak üzere öğretmenlerimizin göndermesini rica ederim… Dua videolarımız da gelmeye başladı. Hayırlı Ramazanlar dilerim” şeklinde mesaj gönderildiğini belirtti.

Konuyla ilgili konuşan Bülbül, “Gönderilen bu mesaj, çağdaş, bilimsel ve laik eğitime aykırı olduğu gibi öğrencilerin evde devam ettikleri eğitim sürecine katkı sağlamamaktadır. Yapılan bu etkinlik Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün değil Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı kurumların işi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

BÜLBÜL’ÜN SORULARI
Bülbül önergesinde şu soruları yöneltti: 
* Bu proje hangi müfredata dayanarak yürütülmektedir? 
* Söz konusu projeden Bakanlığın bilgisi var mıdır? 
* 18 yaşından küçük çocukların yüzlerini ve kimlik bilgilerinin de yer alacağı videolarının yayınlanacağı proje ile ne amaçlanmaktadır? 
* Öğrencilerin yayınlanacak videoları sonrasında oluşacak herhangi bir sorunda hukuki sorumluluk Bakanlığınız tarafından alınacak mıdır? 
* Uygulama projeye katılan ve katılmayan öğrenciler arasında bir ayrıma yol açmayacak mıdır? 
* Bu proje bilimsel, çağdaş ve laik eğitim sistemine ne kadar uygundur?
* Bakanlığa bağlı il/ilçe müdürlüklerinin özellikle evde eğitime yeni yeni alışmaya başlayan öğrenciler için eğitimden kopmamalarını sağlayacak, yaratıcılıklarını geliştirecek, araştırma ve eleştirel düşünme yeteneklerini arttıracak etkinlikle yapması gerekirken adeta Diyanet İşleri Başkanlığı gibi çalışması Milli Eğitim Bakanlığının misyonuna aykırı değil midir?
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER