CHP’li Serkan Sevim: Esnafın hali perişan!

CHP’li Serkan Sevim: Esnafın hali perişan!

Cumhuriyet Halk Partisi Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla iktidarı ekonomi üzerinden sert sözlerle eleştirdi. Başkan Sevim, “Ülkeyi yönetemediğiniz gibi aziz milletimizin karşı karşıya kaldığı bu pandemi sürecini de yönetemeyeceğinizi ne yazık ki 5 tane maskeyi ücretsiz dağıtmayı beceremediğiniz zaman gösterdiniz” dedi.

Başkan Sevim, son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Cumhur İttifakı’nı sert sözlerle eleştiren Başkan Sevim, “Esnafın hali perişan! 18 yıldır iktidara geldikleri günden bu güne kadar Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği AKP ve Sayın Devlet Bahçeli’nin yönettiği MHP hükümeti tarafından anayasayı, yargı bağımsızlığını hiçe sayan, hukuksuz, liyakatsiz ve beceriksiz bir yönetim anlayışıyla yönetiliyoruz. Son dönemde de ucube başkanlık sistemini devreye sokarak aziz milletimizi her türlü sorunu çözüp ülkeyi uçuracağız yalanlarıyla ikna edip ülkemizi içine soktukları krizi daha da derinleştirerek içinden çıkılması zor bir buhrana dönüştürdüler. Nerden tutsak elimizde kalıyor!” dedi.

Hükümetin Suriyeli göçmenlere daha fazla sahip çıktığını vurgulayan Başkan Sevim, “Ne yazık ki ülke olarak tarımdan hayvancılığa, sanayiden her türlü hammaddeye birçok konuda dışa bağımlı hale gelmiş, toplumsal ve ekonomik buhranın, işsizliğin, yoksulluğun, hukuksuzluğun olduğu bir süreçte yakalandık covid-19 pandemi belasına! Öyle bir bela ki ülkemizde ve dünyada yüz binlerce insanın hayatını, sağlığını ve işini kaybettiği bir bela. Ülkeyi yönetemediğiniz gibi aziz milletimizin karşı karşıya kaldığı bu pandemi sürecini de yönetemeyeceğinizi ne yazık ki 5 tane maskeyi ücretsiz dağıtmayı beceremediğiniz zaman gösterdiniz. Sıcak, güvenli, lüks, konforlu saraylarda aldığınız hiçbir önlem kararı ekonomik buhranla savaşan halkın karşı karşıya kaldığı bu pandemi mücadelesinde işe yaramadı. Mücadelede geldiğimiz son duruma baktığımızda iktidarın pandemi sürecini yönetemediğini halk gördü ve yaşıyor. Vaka sayısına baktığımızda Covid -19’la mücadelede alınan her türlü doğru önlem önem arz ediyor ve uygulanması gerekiyor. Daha fazla can kaybının yaşanmaması için alınan her türlü doğru önlemi destekliyor ve uyulması için üstümüze düşen her türlü çabayı gösteriyoruz. Ancak halktan ve sokaktan kopuk olduğunuz için gerekli ekonomik tedbirleri almadığınız ve gerekli yardımları yapmadığınız için almış olduğunuz her kısıtlama kararından sonra zaten yıllardır çıkmazda olan on binlerce esnafımız iflasın eşiğine gelmiş, esnaflarımızın yanında çalışan binlerce insanımız da işsiz kalarak bir kuru ekmeğe muhtaç hale gelmiştir. Özellikle son olarak 20 Kasımda yürürlüğe giren korona virüs önlemleriyle çalışma saatleri sınırlandırılan ya da dükkânı kapatılan esnaflar ve çalışanları zor duruma düşmüş, batma ve bitme noktasına gelmişlerdir. AKP genel başkanının dağıttığı keyif çayları esnafın sofrasında katrana dönmüş. BAĞKUR’unu yatıramadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamama riski taşıyan binlerce esnafımız ve çalışanı kirasını, vergisini, stopajını ödeyemediği için ve en önemlisi geçinemediği içine devletinden destek geleceğini beklerken her seferinde hüsrana uğramıştır. Cumhur ittifakı her fırsatta övünerek propagandasını yaptığı 40 milyar dolar harcadığı Suriyeli göçmenler kadar halkına sahip çıkmamıştır” dedi.

CHP’li Sevim açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Ülkeyi yöneten, gelir adaletsizliğini arttıran, sosyal devlet anlayışını çökerten Cumhur İttifakının ilçe başkanlarına, il başkanlarına, milletvekillerine, genel başkanlarına sesleniyorum; çıkın sokağa. Halkın arasına karışın.. Yüreğiniz yetiyorsa pazarları, tarlaları, sanayi sitelerini gezin. Kahvecileri, lokantacıları, çiftçileri, gündelik yevmiyeyle çalışanları, servisçileri, kantincileri, berberleri, kuaförleri ve diğer esnaflarımızı dileyin. Yüz binlerce esnafa, milyonlarca işsize, açlık sınırında yaşayan yüz binlere, çöpten ekmek toplayan on binlerce insanımıza bu ölüm kalım mücadelesinde ihtiyaç duyduğu her türlü desteği ve hibeyi vermek zorundasınız. Her koşulda devletinin yanında olan bu kadim millet sizden sadaka istemiyor hakkını istiyor. O koltukları size emanet eden milletimiz "İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın." şiarıyla bu memleketi yönetmenizi bekliyor."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158