Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüzde 50 tartışmalarına son noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50’den yüzde 40’a düşürülmesi ile ilgili ne düşüncemiz, ne niyetimiz, ne planımız ne de çabamız söz konusudur. Bu tür atıfta bulunanlar aynaya baksınlar. Biz bir şeyi kayda geçirdiğimiz zaman o iş bitmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüzde 50 tartışmalarına son noktayı koydu

AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan  “Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır” dedi ve şunları söyledi:

“AK Parti olarak kurulduğumuz günden, özellikle de iktidara geldiğimiz 2002 Kasım’ından bu yana ülkemizi geliştirmenin, kalkındırmanın, ileriye götürmenin çabası içindeyiz” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti hükümetleri döneminde yapılan hizmetlerden bahsetti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden de bahsederek, “1. Yılını geride bıraktığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin çok uzun yıllar boyunca ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyorum. Bu vesile ile son günlerde yaşanan anlamsız tartışmaya da burada son noktayı koymak istiyorum. Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50’den yüzde 40’a düşürülmesi ile ilgili ne düşüncemiz, ne niyetimiz, ne planımız ne de çabamız söz konusudur. Bu tür atıfta bulunanlar aynaya baksınlar. Biz bir şeyi kayda geçirdiğimiz zaman o iş bitmiştir. Biz öyle bir akitleştik ki, bu vaadimiz kayda girmiştir, bu bir borçtur millete. Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır. Bu iş bitmiştir. Türkiye’de bir daha hiç kimsenin küçük bir azınlığa veya vesayete dayanarak millete zulüm etmemesi için bu oranı korumanın gerekli olduğuna inanıyoruz. CHP buradan kendine bir şey çıkarmaya gayret ediyor. Sana buradan bir şey çıkmaz, sana buradan kemik de düşmez. Milletim taleplerinin ülke yönetimine en güçlü şekilde yansımasının yolu cumhurbaşkanının seçmenlerin yarıdan fazlasının bir oyu ile seçilmesinden geçer. Hala burada farklı tasarruflarda bulunmanın gayretine girenler çok yanlış bir yoldadır. Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50 sınırının konulması rastgele bir tercih değildir. Gayet bilinçli ve vazgeçilmez bir kriterdir. Bu tartışmayı bir daha açılmamak üzere kapatıyoruz. Yeni sistemin ilk bir yıllık uygulamaları ışığında eksiklerin ve aksaklıkların belirlenmesine yönelik kapsamlı bir çalışma yaptık. Bu çalışma, yaşanan sorunların neredeyse tamamının sistemden değil, uygulamadan kaynaklandığını gösteriyor. Eğer eleştirileriniz var, bazı eksikler tespit ediyorsanız bunu bizim ilgili mercilerimize, parlamentoda grubumuza, Cumhurbaşkanı Yardımcımıza bildirirsiniz. Biz de bunların değerlendirmesini yapar, bu tür eksikleri gideririz. Olay bu kadar basittir. Bu eksikleri gidermek suretiyle güçlü olarak yolumuza gidelim. Tabi alışkanlıkları gidermek kolay olmuyor. Eski sistemin refleksleri ile yeni sistemin işletilmeye çalışılması kaçınılmaz olarak bir takım sıkıntılara yol açıyor. Bunu da zamanla aşacağımızdan şüphe duymuyorum” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158