DEVA Parti programını açıkladı

DEVA Parti programını açıkladı

Türkiye siyasetine Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile geri dönen eski bakan Ali Babacan,  partisinin tanıtım toplantısını Bilkent Otel’de yaptı. Babacan, otel önüne getirilen davul-zurna eşliğinde karşılandı. Otele girişlerde güvenlik önlemleri dikkat çekerken, toplantının yapılacağı salon girişlerine ülkede bir kişide tespit edilen korona virüse karşı el dezenfekte cihazları yerleştirildi.

Yaklaşık 800 kişilik salonda, konukları ‘Demokrasi ve Atılım için bugün ilk gün’ yazısı karşıladı. Konuklar içeriye ‘Biz Hazırız’ kimlik kartları ile alındı. Sahnenin bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı kullanılırken diğer tarafta Türk bayrağı tercih edildi. Partinin logosunda su damlasının içinde filizlenen yaprak figürü kullanıldı.

PARTİ PROGRAMI 14 BAŞLIKTA TOPLANDI
Konukların incelemesi için sandalyeler üzerine parti tüzüğü ve programı konuldu. 131 sayfadan oluşan parti programı 14 başlık altında toplandı. Başlıklar, ‘Özgürlükçü, Katılımcı ve Çoğulcu Demokrasi’, ‘Adalet, Hukuk ve  Yargı’, ‘Kamu Yönetimi’  ‘Ekonomi’, ‘Sektorel Politikalar’, ‘Sosyal Politikalar’, ‘Kadın’, ‘Gençlik’, ‘Spor’, ‘Kültür Sanat’, ‘Göç Politikaları’, ‘Çevre, Kentleşme ve Afet Yönetimi’, ‘Güvenlik ve Savunma’, ‘Dış Politika’ konularından oluştu. Programın giriş metninde politika oluşturma, karar alma ve uygulamalarda şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ve liyakatın esas alınacağına dikkat çekildi.

DERDİNİZE ORTAK ARIYORSANIZ BİZ DEVA’YIZ
"Hepimizin ruhu buruk, yüreği yaralı" diyen Babacan şunları söyledi: "İnsan haklarının ihlali, özgürlüklerin kısıtlanması toplumun nefes almasını zorlaştırıyor. Kadınlar şiddet ve tehdit altında yaşamaktan yoruldu. Halkımız ne kadar haykırsa da sesini duyuramıyor. Ayrıştırıcı, ötekileştirici siyaset dili toplumumuzu sürekli geriyor. Korku siyasetinden ve kavgalardan hepimizi yordu artık. Yatırımcılarımız kaygılı, var olma mücadelesi veriyor. Kentlerimiz hüzünlü, toprağımız, ağacımız yeter artık diye bağırıyor. Bu ülkenin insanı birkaç yıldır çok üzüldü. Artık geldik buradayız. Bu üzüntülerini daha da büyümesine izin vermeyeceğiz. Zaman ümitsizlik zamanı değil Türkiye için sorumluluk alma zamanı. Türkiye için demokrasi ve Atılım zamanı geldi. Türkiye için iyileşme zamanı başladı. Derdinize ortak arıyorsanız, biz devayız. Derdinize hızlı çözüm arıyorsanız, biz DEVA’yız."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necla kayalı
Necla kayalı - 1 yıl Önce

Daha önce neden derman olmadınız. Dert sahibi yaptınız. Şimdi de derman. İnanıyorum. Ülke bitti
Dışarıda itibarımız bitti. Kendi vatandaşına dışlayan bir yönetim. Milli değerlerimiz hakaretlere maruz kalmış. Üzgünüm diğerinin bir başka vizyonu. Sonuç aynı olacak.

SIRADAKİ HABER