DEVA Partisi İl Başkanı Gürler: Altılı masanın kararını bekliyoruz

DEVA Partisi İl Başkanı Gürler: Altılı masanın kararını bekliyoruz

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Meltem Gürler, Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarıyla ilgili, “Ali Babacan’ın böyle bir göreve çok uygun olduğunu düşünüyorum. Ama nezaketen böyle bir dayatma içinde değiliz. 6’lı masanın kararını bekliyoruz” dedi. Gürler, milletvekili adaylığına sıcak baktığını da söyledi

DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Meltem Gürler, partisinin il merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Seçim dönemine girilmek üzere olduğunu anımsatan Gürler, gelecek 6 ayın yoğun geçeceğine işaret etti. Saha çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini anlatan Gürler, Aydın’ın yüzde 77’sinde örgütlendiklerini, örgütlenme sağlanamayan ilçeler için ise çalışmaların devam ettiğini aktardı.

EFELER İLÇEDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
Efeler İlçe Başkanlığı’nda görev değişikliğine gittiklerini belirten Gürler, “Mehmet Karakavukoğlu arkadaşımızın iş yoğunluğundan dolayı zaman sıkıntısı vardı. İlçe Koordinatörlüğü görevini yürüten Bülent Çam arkadaşımız, partimizin Efeler İlçe Başkanı olarak görevlendirildi” diyerek, yaşanan durumu, “aile içi değişiklik” olarak nitelendirdi.

Söke ilçe teşkilatını Kadir İnce’nin kurmaya başladığını anlatan Gürler, Nazilli ve Bozdoğan yönetimlerinde de tazelenmeye gittiklerini dile getirdi.

GENEL MERKEZ HEYETİ GELİYOR
Parti olarak sokakta siyaset yapmayı sevdiklerini ifade eden Gürler, 23 – 24 Aralık tarihlerinde 7 genel başkan yardımcısı ve genel başkan başdanışmanının da arasında olduğu 15 kişilik genel merkez heyetinin Aydın’da olacağını duyurdu. Cuma günü saat 14.00’te Atatürk Kent Meydanı’nda ‘Mavi Yelekliler Yürüyüşü’ gerçekleştireceklerini anlatan Gürler, kadın, gençlik ve iş dünyası buluşmaları yapacaklarını, ilçe programlarının olduğunu söyledi.

6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayının DEVA Partisi Lideri Ali Babacan olup olamayacağına ilişkin soru üzerine Gürler, “Keşke olsa. Ali Babacan’ın çok iyi bir Cumhurbaşkanı olacağını düşünüyoruz elbette. Ama oradaki mutabakatı da çok önemli buluyoruz. Dolayısıyla kendimizi dayatan, öne çıkaran bir söylem içine girmiyoruz. Böyle bir hassasiyetimiz var. Nezaket gereği, 6’lı masanın adayının açıklanmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

“13 YIL BAKANLIK YAPMIŞ BİR İSİM”
Babacan’ın bu göreve çok uygun olduğunu aktaran Gürler, şöyle devam etti: “Hem dış politikadaki saygınlığı, pek çok farklı kurumdan ekonomi başta olmak üzere pek çok kurula davet ediliyor. Toplantılarına katılıyor. Dünyanın yakından tanıdığı, sözüne güvendiği bir devlet adamı. Bir devlet adamı kimliği var Ali Babacan’ın. Bunu görmek lazım. Bir gençliği var. Girdiği tüm okulları birincilikle bitirmiş bir insandan bahsediyoruz. Devlet yönetme deneyimi var. 13 sene bakanlık yapmış bir isim. Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başmüzakereciliği… Baktığınız zaman arasak bulamayacağınız kadar birçok donanıma sahip. Özgürlükçü ve demokrat. Muhafazakâr değerlere de sahip. Bunun yanı sıra herkesin, kendi mahallesinden olsun olmasın herkesin özgürlüklerini savunma konusunda gayet cesur söylemlere de imza atıyor. Dolayısıyla aslında bizim DEVA’lılar olarak gönlümüzden Ali Babacan çok geçiyor. Ama nezaketen böyle bir dayatma içinde değiliz. 6’lı masanın kararını bekliyoruz.”

“BÜYÜKŞEHİRLERDE PARTİ OLARAK SEÇİME GİRMEYİ PLANLIYORUZ”
Gürler, bazı illerde 6’lı masayı oluşturan partilerin ortak listeyle seçime girip girmeyeceği tartışmalarına ilişkin ise “Parti olarak şu andaki kararımız 30 büyükşehirde seçimlere DEVA olarak girmek. Büyükşehirlerde kendi partimiz olarak seçime girmeyi planlıyoruz. Ama bunu söylerken önümüzdeki süreçte her şeyin değişken olduğuna not düşmek istiyorum. Biz kendi yönetim kurulumuzda simülasyonlar yapıyoruz. Hangi parti hangi oyu alırsa kaç vekil çıkar? Biliyorsunuz, yeni seçim kanunu artık oyların ittifakta kalmasının önüne geçiyor. İlkesel kararımız büyükşehirlerde kendi adımızla girmek. 41 ilde – ki biz onu 43 olarak netleştirdik – kendisi olarak seçime giren bir parti olacağız. Bunların 30’unun büyükşehir olmasını planlıyoruz. Diğerlerini değerlendireceğiz. Öyle iller var ki, Ankara’nın doğusunda çok az milletvekili çıkarıyor. Oralarda en güçlü partiden aday göstermek daha mantıklı. Keza bizim çok güçlü olduğumuz, çok vekil çıkaran iller var. 6’lı masanın hedefi 360 milletvekiline ulaşmak” değerlendirmesinde bulundu.

VEKİL ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK
Meltem Gürler, vekil adayı olup olmayacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:
“Bizde istifa süreçleri başlamadı. Arkadaşlarımdan birisine il başkanlığını rahatlıkla teslim edebilirim. Bu yolculuğa girerim. Aydın’dan kadın vekil çıkması için her yerde ısrarla söylüyorum. 8 vekilin biri bile mi kadın olmaz? Bence bu Aydın’ın utancıdır. Böyle bir konuda bunu kendime görev de addediyorum. Adayım demek için de erken buluyorum. Süreç devam ediyor. il başkanı olmayı da planlamamıştım. Geldim, il başkanı oldum. Milletvekili adaylığı olursa onu da yaparız. Siyasete bütüncül bakıyorum. Devamını getirmeyi isterim.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158