Ekiz; Devletin görevi tecavüzcüye ceza indirimi yapmak değil

Ekiz; Devletin görevi tecavüzcüye ceza indirimi yapmak değil

Cumhuriyet Halk Partisi Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak infaz paketine tepki gösterdi.

Ekiz, “Meclis’e sunulacak olan infaz paketinde, infaz hakimlerinin insiyatifine bırakılan “açık cezaevine ayrılma” uygulamasının kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı dahil, cinsel suç davalarında uygulanması kabul edilir bir şey değildir” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Başkan Ekiz, “Türkiye‘de çocuk istismarı nedeniyle görülen dava sayısının son on yılda yaklaşık üç kat arttığı ve son üç yılda 13 bin çocuğun istismar mağduru olduğu bilinirken, koronavirüs tedbirleri kapsamında Meclis’e sunulacak olan infaz paketinde, infaz hakimlerinin insiyatifine bırakılan “açık cezaevine ayrılma” uygulamasının kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı dahil, cinsel suç davalarında uygulanması kabul edilir bir şey değildir. Çocuk istismarı ve tecavüz faili olan ve kadınlara şiddet uygulayan bir çok erkeğin dışarı çıkması kadın ve çocukların hayatının tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Mevcut hükümet ; 8 yaşında tecavüze uğrayıp öldürülen Eylül Yağlıkara, 4 yaşında öldürülen Leyla Aydemir, Vakıf yurdunda tecavüze uğrayan 45 erkek çocuk, tecavüze uğrayan ve öldürülen yüzlerce kadını unutmamalıdır. Devletin görevi tecavüzcüye ceza indirimi yapmak değil, kadın ve çocukların haklarını güvence altına almaktır. 6284’ü uygulamalıdır” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158